AIXAM A.721 Brake pads rear and front
Brake pad set AIXAM A.721
order at online price and save
Top products: Disc pads AIXAM A.721 buy online to reduce replacement cost
The most popular OE-quality spare parts AIXAM A.721 Brake pads cars in the Brake pad kit catagory.
RIDEX 402B1248 Brake pad set
Front Axle, with integrated wear sensor
A.B.S. 37340 Brake pad set
with integrated wear sensor
METELLI 24732 Brake pad set
incl. wear warning contact
Brake pads AIXAM A.721 in original brand quality: Top Manufacturers catalogue
Buy disc pads the most popular AIXAM A.721 models
Brake pad set rear and front for Aixam A.721: what brand is best?
Customer ratings show that the preferred brands for product category Disc pads front and rear for Aixam A.721 are:
- BREMBO
- TRW
- FERODO
- A.B.S.
- VALEO
Brake pad kit for Aixam A.721: what price can I expect to pay?
The cost of car parts and accessories within the category Brake pads for AIXAM A.721 goes from around €13.00 up to €50.00, depending on the brand and product specifications.
How long do the front + rear disc brake pads last on a Aixam A.721?
The expected lifespan (mileage) of brake pads for the AIXAM A.721 is 15,000 - 30,000 km.
The legal wear limit for the brake pads on the AIXAM A.721:
The minimum thickness of the brake pads for a Aixam A.721 is 3 mm.
Which brake pads to choose for AIXAM A.721 Hatchback models
| Installation position | Front Axle; Rear Axle |
| Wear indicator | excl. wear warning contact; incl. wear warning contact; not prepared for wear warning indicator; with integrated wear sensor; with integrated wear warning contact |
| Compatible brake disc diameter | 300 |
| ECE standard | ECE R90 |
| Test mark | ECE-R90; R90 Homologated |
| Additional article/info: | without accessories |
| Length | 41.8 to 43 mm |
| Width | 89.6 to 97 mm |
| Pad thickness | 8 to 10 mm |
How much do new disc brake pads cost for AIXAM A.721 models?
The price of a set of brake pads for a Aixam A.721 is usually between € 13.49 and € 49.99.
You can return the product within 14 days and get your money back
Each order from €150.00 value of goods, include free shipping within Ireland.
*Does not apply to large-size auto parts.