AIXAM D-TRUCK Brake pads rear and front
Brake pad set AIXAM D-TRUCK
order at online price and save
Top products: Disc pads AIXAM D-TRUCK buy online to reduce replacement cost
The most popular OE-quality spare parts AIXAM D-TRUCK Brake pads cars in the Brake pad kit catagory.
RIDEX 402B1248 Brake pad set
Front Axle, with integrated wear sensor
ASHIKA 50-00-MC04 Brake pad set
Front Axle
A.B.S. 37340 Brake pad set
with integrated wear sensor
METELLI 24732 Brake pad set
incl. wear warning contact
Brake pads AIXAM D-TRUCK in original brand quality: Top Manufacturers catalogue
Buy disc pads the most popular AIXAM D-TRUCK models
Brake pad set rear and front for Aixam D-TRUCK: what brand is best?
Customer ratings show that the preferred brands for product category Disc pads front and rear for Aixam D-TRUCK are:
- ASHIKA
Brake pad kit for Aixam D-TRUCK: what price can I expect to pay?
The cost of car parts and accessories within the category Brake pads for AIXAM D-TRUCK goes from around €13.00 up to €50.00, depending on the brand and product specifications.
How long do the front + rear disc brake pads last on a Aixam D-TRUCK?
The expected lifespan (mileage) of brake pads for the AIXAM D-TRUCK is 15,000 - 30,000 km.
The legal wear limit for the brake pads on the AIXAM D-TRUCK:
The minimum thickness of the brake pads for a Aixam D-TRUCK is 2 mm.
Which brake pads to choose for AIXAM D-TRUCK Pickup; Platform; Van models
| Installation position | Front Axle; Rear Axle |
| Wear indicator | excl. wear warning contact; incl. wear warning contact; not prepared for wear warning indicator; with integrated wear sensor; with integrated wear warning contact |
| Compatible brake disc diameter | 300 |
| ECE standard | ECE R90 |
| Test mark | ECE-R90; R90 Homologated |
| Additional article/info: | without accessories |
| Length | 35 to 43 mm |
| Width | 89.6 to 97 mm |
| Pad thickness | 8 to 12 mm |
How much do new disc brake pads cost for AIXAM D-TRUCK models?
The price of a set of brake pads for a Aixam D-TRUCK is usually between € 13.49 and € 49.99.
You can return the product within 14 days and get your money back
Each order from €150.00 value of goods, include free shipping within Ireland.
*Does not apply to large-size auto parts.