CADILLAC XLR Brake pads rear and front
Brake pad set CADILLAC XLR
order at online price and save
Top products: Disc pads CADILLAC XLR buy online to reduce replacement cost
The most popular OE-quality spare parts CADILLAC XLR Brake pads cars in the Brake pad kit catagory.
RIDEX 402B0816 Brake pad set
Front Axle, with acoustic wear warning
RIDEX 402B0864 Brake pad set
Front Axle, with acoustic wear warning
RIDEX 402B0812 Brake pad set
Rear Axle, with acoustic wear warning
STARK SKBP-0011410 Brake pad set
Front Axle, with acoustic wear warning
STARK SKBP-0011406 Brake pad set
Rear Axle, with acoustic wear warning
Brake pads CADILLAC XLR in original brand quality: Top Manufacturers catalogue
Buy disc pads the most popular CADILLAC XLR models
Brake pad set rear and front for Cadillac XLR: what brand is best?
Customer ratings show that the preferred brands for product category Disc pads front and rear for Cadillac XLR are:
- BREMBO
- A.B.S.
- BLUE PRINT
- TEXTAR
- REMSA
Brake pad kit for Cadillac XLR: what price can I expect to pay?
The cost of car parts and accessories within the category Brake pads for CADILLAC XLR goes from around €21.00 up to €273.00, depending on the brand and product specifications.
How long do the front + rear disc brake pads last on a Cadillac XLR?
The expected lifespan (mileage) of brake pads for the CADILLAC XLR is 15,000 - 30,000 km.
The legal wear limit for the brake pads on the CADILLAC XLR:
The minimum thickness of the brake pads for a Cadillac XLR is 2,5 mm.
Which brake pads to choose for CADILLAC XLR Convertible models
| Installation position | Front Axle; Rear Axle |
| Wear indicator | incl. wear warning contact; with acoustic wear warning |
| Compatible brake disc diameter | |
| ECE standard | ECE R90 |
| Test mark | E990R-01112 / 416; E990R-01112 / 710; ECE R90 Approved |
| Additional article/info: | with accessories; with spring |
| Length | 36.9 to 63.1 mm |
| Width | 60 to 183.6 mm |
| Pad thickness | 15 to 17.8 mm |
How much do new disc brake pads cost for CADILLAC XLR models?
The price of a set of brake pads for a Cadillac XLR is usually between € 21.49 and € 272.99.
You can return the product within 14 days and get your money back
Each order from €150.00 value of goods, include free shipping within Ireland.
*Does not apply to large-size auto parts.