DAEWOO Rexton I (Y200) brake pads rear and front
Brake pad set DAEWOO Rexton I (Y200) 2002
order at online price and save
Top sellers: Disc pads DAEWOO Rexton I (Y200) buy online to reduce replacement cost
The most popular spare parts in the category Brake pads DAEWOO Rexton I. Brake pad kit DAEWOO Y200 Rexton I: buy high-quality parts from leading brands
RIDEX 402B0692 Brake pad set
Front Axle, with acoustic wear warning
BREMBO 23569 Brake pad set
with acoustic wear warning
A.B.S. 37242 Brake pad set
with acoustic wear warning
ATE 605832 Brake pad set
with acoustic wear warning
ATE 605623 Brake pad set
with acoustic wear warning
MASTER-SPORT 23569 Brake pad set
Front Axle, with acoustic wear warning
Buy brake pad set DAEWOO Rexton I (Y200) models
Brake pads for DAEWOO Rexton I (Y200): what brand is best?
Customer ratings show that the preferred brands for product category Brake pads for DAEWOO Rexton I (Y200) are:
- RIDEX
- BREMBO
- BOSCH
- TRW
- ATE
Brake pads for DAEWOO Rexton I (Y200): what price can I expect to pay?
The cost of car parts and accessories within the category Brake pads for DAEWOO Rexton I (Y200) goes from around €14.00 up to €45.00, depending on the brand and product specifications.
How long do the front + rear disc brake pads last on a Rexton I (Y200)?
The expected lifespan (mileage) of brake pads for the Rexton I (Y200) is 15,000 - 30,000 km.
The legal wear limit for the brake pads on the Daewoo Rexton I (Y200):
The minimum thickness of the brake pads for a Rexton I (Y200) is 2,5 mm.
Which brake pads to choose for DAEWOO Rexton I (Y200) models
| Installation position | Front Axle; Rear Axle |
| Wear indicator | incl. wear warning contact; with acoustic wear warning |
| Compatible brake disc diameter | |
| ECE standard | ECE R90 |
| Test mark | E9 90R-01229 / 535; E9 90R-01231 / 1142; ECE R90 APPROVED; R90 Homologated |
| Additional article/info: | with accessories; without accessories |
| Length | 42.7 to 58.1 mm |
| Width | 98.5 to 149.1 mm |
| Pad thickness | 14 to 17 mm |
How much do new disc brake pads cost for DAEWOO Rexton I (Y200) models?
The price of a set of brake pads for a Daewoo Rexton I Y200 is usually between € 14.49 and € 44.99.
You can return the product within 14 days and get your money back
Each order from €150.00 value of goods, include free shipping within Ireland.
*Does not apply to large-size auto parts.