MAXUS T90 Brake pads rear and front
Brake pad set MAXUS T90
order at online price and save
Top products: Disc pads MAXUS T90 buy online to reduce replacement cost
The most popular OE-quality spare parts MAXUS T90 Brake pads cars in the Brake pad kit catagory.
Brake pads MAXUS T90 in original brand quality: Top Manufacturers catalogue
Buy disc pads the most popular MAXUS T90 models
Brake pad set rear and front for MAXUS T90: what brand is best?
Customer ratings show that the preferred brands for product category Disc pads front and rear for MAXUS T90 are:
- BREMBO
- A.B.S.
- VALEO
- ASHIKA
Brake pad kit for MAXUS T90: what price can I expect to pay?
The cost of car parts and accessories within the category Brake pads for MAXUS T90 goes from around €23.00 up to €185.00, depending on the brand and product specifications.
How long do the front + rear disc brake pads last on a MAXUS T90?
The expected lifespan (mileage) of brake pads for the MAXUS T90 is 15,000 - 30,000 km.
The legal wear limit for the brake pads on the MAXUS T90:
The minimum thickness of the brake pads for a MAXUS T90 is 3 mm.
Which brake pads to choose for MAXUS T90 T90EV models
| Installation position | Front Axle; Rear Axle |
| Wear indicator | with acoustic wear warning; with integrated wear sensor |
| Compatible brake disc diameter | |
| ECE standard | ECE R90 |
| Test mark | ECE R90; ECE R90 Approval; ECE-R90 |
| Additional article/info: | with accessories; without accessories |
| Length | 45.5 to 61 mm |
| Width | 47 to 164 mm |
| Pad thickness | 16 to 18.4 mm |
How much do new disc brake pads cost for MAXUS T90 models?
The price of a set of brake pads for a MAXUS T90 is usually between € 23.99 and € 184.99.
You can return the product within 14 days and get your money back
Each order from €150.00 value of goods, include free shipping within Ireland.
*Does not apply to large-size auto parts.