PIAGGIO M500 Brake pads rear and front
Brake pad set PIAGGIO M500
order at online price and save
Top products: Disc pads PIAGGIO M500 buy online to reduce replacement cost
The most popular OE-quality spare parts PIAGGIO M500 Brake pads cars in the Brake pad kit catagory.
RIDEX 402B1248 Brake pad set
Front Axle, with integrated wear sensor
A.B.S. 37340 Brake pad set
with integrated wear sensor
METELLI 24730 Brake pad set
incl. wear warning contact
Brake pads PIAGGIO M500 in original brand quality: Top Manufacturers catalogue
Buy disc pads the most popular PIAGGIO M500 models
Brake pad set rear and front for Piaggio M500: what brand is best?
Customer ratings show that the preferred brands for product category Disc pads front and rear for Piaggio M500 are:
- BREMBO
- TRW
- FERODO
- A.B.S.
- TEXTAR
Brake pad kit for Piaggio M500: what price can I expect to pay?
The cost of car parts and accessories within the category Brake pads for PIAGGIO M500 goes from around €8.00 up to €50.00, depending on the brand and product specifications.
How long do the front + rear disc brake pads last on a Piaggio M500?
The expected lifespan (mileage) of brake pads for the PIAGGIO M500 is 15,000 - 30,000 km.
The legal wear limit for the brake pads on the PIAGGIO M500:
The minimum thickness of the brake pads for a Piaggio M500 is 2 mm.
Which brake pads to choose for PIAGGIO M500 Hatchback models
| Installation position | Front Axle; Rear Axle |
| Wear indicator | excl. wear warning contact; incl. wear warning contact; with integrated wear sensor; with integrated wear warning contact; without integrated wear sensor |
| Compatible brake disc diameter | 250; 300 |
| ECE standard | ECE R90 |
| Test mark | ECE-R90; R90 Homologated |
| Additional article/info: | without accessories |
| Length | 41.5 to 43 mm |
| Width | 89.6 to 97 mm |
| Pad thickness | 7 to 13 mm |
How much do new disc brake pads cost for PIAGGIO M500 models?
The price of a set of brake pads for a Piaggio M500 is usually between € 8.99 and € 49.99.
You can return the product within 14 days and get your money back
Each order from €150.00 value of goods, include free shipping within Ireland.
*Does not apply to large-size auto parts.