VAUXHALL MONARO Brake pads rear and front
Brake pad set VAUXHALL MONARO
order at online price and save
Top products: Disc pads VAUXHALL MONARO buy online to reduce replacement cost
The most popular OE-quality spare parts VAUXHALL MONARO Brake pads cars in the Brake pad kit catagory.
RIDEX 402B0004 Brake pad set
Rear Axle, with acoustic wear warning
RIDEX 402B0029 Brake pad set
Rear Axle, not prepared for wear warning indicator
RIDEX 402B0080 Brake pad set
Front Axle, with acoustic wear warning
RIDEX 402B0072 Brake pad set
Front Axle, with acoustic wear warning
RIDEX 402B0008 Brake pad set
Rear Axle, excl. wear warning contact
RIDEX 402B0264 Brake pad set
Front Axle, with acoustic wear warning
RIDEX 402B0804 Brake pad set
Front Axle, Low-Metallic, not prepared for wear warning indicator, with acoustic wear warning
RIDEX 402B0007 Brake pad set
Front Axle, with acoustic wear warning
FERODO RACING FCP1491H Brake pad set
DELPHI 23482 Brake pad set
not prepared for wear warning indicator
BOSCH BP-OPE-F1 Brake pad set
Low-Metallic
BOSCH BP1449 Brake pad set
Low-Metallic
FEBI BILSTEIN D1017-7920 Brake pad set
Rear Axle, excl. wear warning contact
VALEO 301474 Brake pad set
FIRST, Rear Axle, without integrated wear sensor
BREMBO 25147 Brake pad set
incl. wear warning contact
BREMBO 23980 Brake pad set
excl. wear warning contact
Brake pads VAUXHALL MONARO in original brand quality: Top Manufacturers catalogue
Buy disc pads the most popular VAUXHALL MONARO models
Brake pad set rear and front for Vauxhall MONARO: what brand is best?
Customer ratings show that the preferred brands for product category Disc pads front and rear for Vauxhall MONARO are:
- BREMBO
- A.B.S.
- TEXTAR
- HELLA
Brake pad kit for Vauxhall MONARO: what price can I expect to pay?
The cost of car parts and accessories within the category Brake pads for VAUXHALL MONARO goes from around €10.00 up to €181.00, depending on the brand and product specifications.
How long do the front + rear disc brake pads last on a Vauxhall MONARO?
The expected lifespan (mileage) of brake pads for the VAUXHALL MONARO is 15,000 - 30,000 km.
The legal wear limit for the brake pads on the VAUXHALL MONARO:
The minimum thickness of the brake pads for a Vauxhall MONARO is 3 mm.
Which brake pads to choose for VAUXHALL MONARO Coupe models
| Installation position | Front Axle; Rear Axle |
| Wear indicator | excl. wear warning contact; incl. wear warning contact; not prepared for wear warning indicator; with acoustic wear warning; without integrated wear sensor |
| Compatible brake disc diameter | 249 |
| ECE standard | ECE R90 |
| Test mark | E1 90R-01878 / 946; ECE R90 Approved; ECE-R90 |
| Additional article/info: | with accessories; with spring; without accessories |
| Length | 42.8 to 65 mm |
| Width | 53 to 183.6 mm |
| Pad thickness | 15.2 to 20 mm |
How much do new disc brake pads cost for VAUXHALL MONARO models?
The price of a set of brake pads for a Vauxhall MONARO is usually between € 10.99 and € 180.99.
You can return the product within 14 days and get your money back
Each order from €150.00 value of goods, include free shipping within Ireland.
*Does not apply to large-size auto parts.