Audi A8 D3 headlight bulb LED and Xenon
Headlight bulbs AUDI A8 D3 (4E2, 4E8) 2002
order at online price and save
Top sellers: Low beam bulb AUDI A8 (4E2, 4E8) buy online to reduce replacement cost
The most popular spare parts in the category Headlight bulb AUDI A8. Headlight bulb AUDI 4E2, 4E8 A8: buy high-quality parts from leading brands
RIDEX 106B0002 High beam bulb
H7 12V 55W PX26d, 4000K, Halogen, transparent
RIDEX 106B0005 High beam bulb
H11 12V 55W PGJ19-2 PGJ19-2, 3200K, Halogen
RIDEX 106B0012 High beam bulb
H8 12V 35W PGJ19-1 PGJ19-1, Halogen
BOSCH H11 High beam bulb
H11 12V 55W PGJ19-2, 3200K, Halogen
OSRAM H8 High beam bulb
H8 12V 35W PGJ19-1, 3200K, Halogen
VALEO 32523 High beam bulb
H7 12V 55W PX26d, 3000K, Halogen
VALEO 32009 High beam bulb
12V 55W PX26d, 4200K, Halogen
HELLA 082034 High beam bulb
H7 PX26d, 3300K, Halogen, Crystal clear
OSRAM D2S Xenon bulb
D2S, 85V, 35W, 4200K
PHILIPS GOC 40593760 High beam bulb
H7 12V 55W PX26d, 3200K, Halogen, Vision
AMiO 01252 High beam bulb
H7 70W PX26d, Halogen, transparent, UV filter, ACEA E4
BOSCH H7 High beam bulb
H7 12V 55W PX26d, 4200K, Halogen
Buy headlight bulbs AUDI A8 D3 (4E2, 4E8) models
Headlight bulb for AUDI A8 D3 (4E2, 4E8): what brand is best?
Customer ratings show that the preferred brands for product category Headlight bulb for AUDI A8 D3 (4E2, 4E8) are:
- RIDEX
- OSRAM
- BOSCH
- HELLA
- NEOLUX®
Headlight bulb for AUDI A8 D3 (4E2, 4E8): what price can I expect to pay?
The cost of car parts and accessories within the category Headlight bulb for AUDI A8 D3 (4E2, 4E8) goes from around €1.00 up to €30.00, depending on the brand and product specifications.
Which low beam bulbs are compatible with the Audi A8 D3?
The Audi A8 D3 features a D2S; H1; H11; H7; H8 light bulb.
What should I do if the low beam bulb on my Audi A8 D3 (4E2, 4E8) is faulty and not working?
Inspect the low beam bulbs on your Audi A8 D3 and replace them with new ones if necessary. Make sure that the headlight bulbs are properly installed.
Headlight bulb chart for Audi A8 D3: 2.8; 3.0; 3.2; 3.7; 4.0; 4.2; 6.0; S8 4.2; S8 5.2
| Wattage | 35; 55; 70 W |
| Bulb type | D2S; H1; H11; H7; H8 |
| Voltage | 12; 85 V |
| Light Design | Halogen; Xenon |
| Socket design | P14.5s; P32d-2; PGJ19-1; PGJ19-2; PX26d |
| Colour temperature | 3000; 3200; 3300; 4000; 4150; 4200; 5500; 6000 K |
| Light colour | Crystal clear; light blue; transparent |
| Lighting function | with high beam; with low beam |
How much do the headlight bulbs for a Audi A8 D3 cost?
The price of a headlight bulb for a AUDI A8 (4E2, 4E8) ranges from 1.99 to 29.99 €.
You can return the product within 14 days and get your money back
Each order from €150.00 value of goods, include free shipping within Ireland.
*Does not apply to large-size auto parts.