DS3 Convertible headlight bulb LED and Xenon
Headlight bulbs DS DS3 Convertible 2015
order at online price and save
Top sellers: Low beam bulb DS DS 3 Convertible buy online to reduce replacement cost
The most popular spare parts in the category Headlight bulb DS . Headlight bulb DS : buy high-quality parts from leading brands
RIDEX 106B0070 High beam bulb
H1 12V 55W P14,5s P14.5s, Halogen
RIDEX 106B0002 High beam bulb
H7 12V 55W PX26d, 4000K, Halogen, transparent
BOSCH 082034 High beam bulb
H7 12V 55W PX26d, 5000K, Halogen
HELLA 082034 High beam bulb
H7 PX26d, 3300K, Halogen, Crystal clear
PHILIPS 40593760 High beam bulb
H7 12V 55W PX26d, 3200K, Halogen, Vision
AMiO 01252 High beam bulb
H7 70W PX26d, Halogen, transparent, UV filter, ACEA E4
BOSCH H7 High beam bulb
H7 12V 55W PX26d, 4200K, Halogen
MAXGEAR 78-0090 High beam bulb
H7 12V 55W PX26d, Halogen, blue
BOSCH H7 High beam bulb
H7 12V 55W PX26d, Halogen
Buy headlight bulbs DS DS3 Convertible models
Headlight bulb for DS DS3 Convertible: what brand is best?
Customer ratings show that the preferred brands for product category Headlight bulb for DS DS3 Convertible are:
- RIDEX
- OSRAM
- BOSCH
- HELLA
- NEOLUX®
Headlight bulb for DS DS3 Convertible: what price can I expect to pay?
The cost of car parts and accessories within the category Headlight bulb for DS DS3 Convertible goes from around €1.00 up to €27.00, depending on the brand and product specifications.
Which low beam bulbs are compatible with the DS3 Convertible?
The DS3 Convertible features a H1; H7 light bulb.
What should I do if the low beam bulb on my DS DS3 Convertible is faulty and not working?
Inspect the low beam bulbs on your DS3 Convertible and replace them with new ones if necessary. Make sure that the headlight bulbs are properly installed.
Headlight bulb chart for DS3 Convertible: 1.2; 1.6
| Wattage | 55; 70 W |
| Bulb type | H1; H7 |
| Voltage | 12; 24 V |
| Light Design | Halogen |
| Socket design | P14.5s; PX26d |
| Colour temperature | 3000; 3200; 3300; 4000; 4200; 5000; 6000 K |
| Light colour | Crystal clear; blue; light blue; transparent; yellow |
| Lighting function | with high beam; with low beam |
How much do the headlight bulbs for a DS3 Convertible cost?
The price of a headlight bulb for a DS DS 3 Convertible ranges from 1.99 to 26.99 €.
You can return the product within 14 days and get your money back
Each order from €150.00 value of goods, include free shipping within Ireland.
*Does not apply to large-size auto parts.