Ford Kuga Mk1 headlight bulb LED and Xenon
Headlight bulbs FORD Kuga Mk1 Off-Road 2008
order at online price and save
Top sellers: Low beam bulb FORD KUGA 1 buy online to reduce replacement cost
The most popular spare parts in the category Headlight bulb FORD . Headlight bulb FORD : buy high-quality parts from leading brands
RIDEX 106B0012 High beam bulb
H8 12V 35W PGJ19-1 PGJ19-1, Halogen
RIDEX 106B0065 High beam bulb
H7 12V 55W PX26d PX26d, 3300K, Halogen
VALEO H7 High beam bulb
H7 12V 55W PX26d, 3300K, Halogen
PHILIPS 00577928 High beam bulb
H7 12V 55W PX26d, 4000K, Halogen
BOSCH 082034 High beam bulb
H7 12V 55W PX26d, 5000K, Halogen
HELLA 082034 High beam bulb
H7 PX26d, 3300K, Halogen, Crystal clear
OSRAM H7 High beam bulb
H7 12V 55W PX26d, 4200K, Halogen, CLASSIC
MAXGEAR 78-0090 High beam bulb
H7 12V 55W PX26d, Halogen, blue
BOSCH H7 High beam bulb
H7 12V 55W PX26d, Halogen
NEOLUX® H1 High beam bulb
H1 12V 55W P14.5s, 5000K, Halogen
Buy headlight bulbs FORD Kuga Mk1 Off-Road models
Headlight bulb for FORD Kuga Mk1 Off-Road: what brand is best?
Customer ratings show that the preferred brands for product category Headlight bulb for FORD Kuga Mk1 Off-Road are:
- RIDEX
- OSRAM
- BOSCH
- HELLA
- NEOLUX®
Headlight bulb for FORD Kuga Mk1 Off-Road: what price can I expect to pay?
The cost of car parts and accessories within the category Headlight bulb for FORD Kuga Mk1 Off-Road goes from around €2.00 up to €64.00, depending on the brand and product specifications.
Which low beam bulbs are compatible with the Ford Kuga Mk1?
The Kuga Mk1 features a D1S; H1; H7; H8 light bulb.
What should I do if the low beam bulb on my Ford Kuga Mk1 Off-Road is faulty and not working?
Inspect the low beam bulbs on your Ford Kuga Mk1 and replace them with new ones if necessary. Make sure that the headlight bulbs are properly installed.
Headlight bulb chart for Ford Kuga Mk1: 2.0; 2.5
| Wattage | 35; 55 W |
| Bulb type | D1S; H1; H7; H8 |
| Voltage | 12; 24; 85 V |
| Light Design | Bi-Xenon; Halogen; Xenon |
| Socket design | P14.5s; PGJ19-1; PX26d; Pk32d-2 |
| Colour temperature | 3200; 3300; 4000; 4150; 4200; 5000; 6000; 6200 K |
| Light colour | Crystal clear; blue; transparent; yellow |
| Lighting function | with high beam; with low beam |
How much do the headlight bulbs for a Kuga Mk1 cost?
The price of a headlight bulb for a FORD KUGA 1 ranges from 2.99 to 63.99 €.
You can return the product within 14 days and get your money back
Each order from €150.00 value of goods, include free shipping within Ireland.
*Does not apply to large-size auto parts.