FORD S-MAX Headlight bulb LED and Xenon
Headlight bulbs FORD S-MAX
order at online price and save
Top products: Low beam bulb FORD S-MAX buy online to reduce replacement cost
The most popular OE-quality spare parts FORD S-MAX Headlight bulb cars in the Headlight bulb catagory.
RIDEX 106B0012 High beam bulb
H8 12V 35W PGJ19-1 PGJ19-1, Halogen
BOSCH H15 High beam bulb
H15 12V 15/55W PGJ23t-1
OSRAM H8 High beam bulb
H8 12V 35W PGJ19-1, 3200K, Halogen
VALEO 32523 High beam bulb
H7 12V 55W PX26d, 3000K, Halogen
VALEO 32009 High beam bulb
12V 55W PX26d, 4200K, Halogen
OSRAM H15 High beam bulb
H15 12V 55/15W PGJ23t-1, 3200K, Halogen
BOSCH H7 High beam bulb
H7 12V 55W PX26d, 4200K, Halogen
Headlight bulb FORD S-MAX in original brand quality: Top Manufacturers catalogue
Buy low beam bulb the most popular FORD S-MAX models
Headlight bulbs LED and Xenon for Ford S-MAX: what brand is best?
Customer ratings show that the preferred brands for product category Low beam bulb Xenon and LED for Ford S-MAX are:
- OSRAM
- BOSCH
- HELLA
- NEOLUX®
- VALEO
Headlight bulb for Ford S-MAX: what price can I expect to pay?
The cost of car parts and accessories within the category Headlight bulb for FORD S-MAX goes from around €1.00 up to €61.00, depending on the brand and product specifications.
Which low beam bulbs are compatible with the Ford S-MAX?
The FORD S-MAX features a D1S; H1; H15; H7; H8 light bulb.
What should I do if the low beam bulb on my FORD S-MAX is faulty and not working?
Inspect the low beam bulbs on your Ford S-MAX and replace them with new ones if necessary. Make sure that the headlight bulbs are properly installed.
Headlight bulb chart for FORD S-MAX CJ; Mk1; WA6
| Wattage | 35; 55; 1555; 5515 W |
| Bulb type | D1S; H1; H15; H7; H8 |
| Voltage | 12; 24; 85 V |
| Light Design | Bi-Xenon; Halogen; Xenon |
| Socket design | P14.5s; PGJ19-1; PGJ23t-1; PX26d; Pk32d-2 |
| Colour temperature | 3000; 3200; 3300; 4050; 4150; 4200; 4300; 6000 K |
| Light colour | Crystal clear; light blue; yellow |
| Lighting function | for position light; with low beam |
How much do the headlight bulbs for a Ford S-MAX cost?
The price of a headlight bulb for a FORD S-MAX ranges from 1.99 to 60.99 €.
You can return the product within 14 days and get your money back
Each order from €150.00 value of goods, include free shipping within Ireland.
*Does not apply to large-size auto parts.