HONDA PRELUDE Headlight bulb LED and Xenon
Headlight bulbs HONDA PRELUDE
order at online price and save
Top products: Low beam bulb HONDA PRELUDE buy online to reduce replacement cost
The most popular OE-quality spare parts HONDA PRELUDE Headlight bulb cars in the Headlight bulb catagory.
RIDEX 106B0010 High beam bulb
H3 12V 55W PK22s PK22s, Halogen
RIDEX 106B0003 High beam bulb
H4 12V 60/55W P43t, 3200K, Halogen, transparent
RIDEX 106B0029 High beam bulb
H1 12V 55W P14,5s P14.5s, 3200K, Halogen
HELLA H4 Headlight bulb
H4, Halogen, P43t-38
OSRAM H4 High beam bulb
H4 12V 60/55W P43t, 3200K, Halogen
HELLA 082008 Headlight bulb
H1, Halogen, P14.5s
PHILIPS 49099560 High beam bulb
H4 12V 60/55W P43t-38, 3200K, Halogen, Vision
NEOLUX® H1 High beam bulb
H1 12V 55W P14.5s, 5000K, Halogen
OSRAM H1 High beam bulb
H1 12V 55W P14.5s, 4200K, Halogen
NARVA H1 High beam bulb
H1 12V 55W P14,5s, P14,5, Halogen
BOSCH Blister 1pcs - 1 987 3 High beam bulb
H1 12V 55W P14.5s, 3000K, Halogen
Headlight bulb HONDA PRELUDE in original brand quality: Top Manufacturers catalogue
Buy low beam bulb the most popular HONDA PRELUDE models
Headlight bulbs LED and Xenon for Honda PRELUDE: what brand is best?
Customer ratings show that the preferred brands for product category Low beam bulb Xenon and LED for Honda PRELUDE are:
- OSRAM
- BOSCH
- HELLA
- NEOLUX®
- VALEO
Headlight bulb for Honda PRELUDE: what price can I expect to pay?
The cost of car parts and accessories within the category Headlight bulb for HONDA PRELUDE goes from around €1.00 up to €14.00, depending on the brand and product specifications.
Which low beam bulbs are compatible with the Honda PRELUDE?
The HONDA PRELUDE features a H1; H3; H4; R2 (Bilux) light bulb.
What should I do if the low beam bulb on my HONDA PRELUDE is faulty and not working?
Inspect the low beam bulbs on your Honda PRELUDE and replace them with new ones if necessary. Make sure that the headlight bulbs are properly installed.
Headlight bulb chart for HONDA PRELUDE I; II; III; IV; V
| Wattage | 55; 6055 W |
| Bulb type | H1; H3; H4; R2 (Bilux) |
| Voltage | 12 V |
| Light Design | Halogen |
| Socket design | P14.5s; P43t; P43t-38; P45t; PK22s |
| Colour temperature | 3000; 3200; 4200; 5000; 6000 K |
| Light colour | Crystal clear; light blue; transparent |
| Lighting function | with high beam; with low beam |
How much do the headlight bulbs for a Honda PRELUDE cost?
The price of a headlight bulb for a HONDA PRELUDE ranges from 1.59 to 13.99 €.
You can return the product within 14 days and get your money back
Each order from €150.00 value of goods, include free shipping within Ireland.
*Does not apply to large-size auto parts.