LADA NIVA Headlight bulb LED and Xenon
Headlight bulbs LADA NIVA
order at online price and save
Top products: Low beam bulb LADA NIVA buy online to reduce replacement cost
The most popular OE-quality spare parts LADA NIVA Headlight bulb cars in the Headlight bulb catagory.
RIDEX 106B0005 High beam bulb
H11 12V 55W PGJ19-2 PGJ19-2, 3200K, Halogen
BOSCH R2 (P45t) High beam bulb
R2 (Bilux) 12V 45/40W P45t, Halogen
PHILIPS GOC 47516930 High beam bulb
H1 12V 55W P14.5s, 3200K, Halogen, Vision
VALEO 32009 High beam bulb
12V 55W PX26d, 4200K, Halogen
HELLA 082034 High beam bulb
H7 PX26d, 3300K, Halogen, Crystal clear
BOSCH H4 High beam bulb
H4 12V 60/55W P43t, 4000K, Halogen
OSRAM H4 High beam bulb
H4 12V 60/55W P43t, 4200K, Halogen
OSRAM H7 High beam bulb
H7 12V 55W PX26d, 4200K, Halogen, CLASSIC
OSRAM H4 High beam bulb
H4 12V 60/55W P43t, 3200K, Halogen
Headlight bulb LADA NIVA in original brand quality: Top Manufacturers catalogue
Buy low beam bulb the most popular LADA NIVA models
Headlight bulbs LED and Xenon for Lada NIVA: what brand is best?
Customer ratings show that the preferred brands for product category Low beam bulb Xenon and LED for Lada NIVA are:
- OSRAM
- BOSCH
- HELLA
- NEOLUX®
- VALEO
Headlight bulb for Lada NIVA: what price can I expect to pay?
The cost of car parts and accessories within the category Headlight bulb for LADA NIVA goes from around €1.00 up to €29.00, depending on the brand and product specifications.
Which low beam bulbs are compatible with the Lada NIVA?
The LADA NIVA features a H1; H11; H4; H7; R2 (Bilux) light bulb.
What should I do if the low beam bulb on my LADA NIVA is faulty and not working?
Inspect the low beam bulbs on your Lada NIVA and replace them with new ones if necessary. Make sure that the headlight bulbs are properly installed.
Headlight bulb chart for LADA NIVA II; 2121
| Wattage | 55; 4540; 6055 W |
| Bulb type | H1; H11; H4; H7; R2 (Bilux) |
| Voltage | 12 V |
| Light Design | Halogen |
| Socket design | P14.5s; P43t; P43t-38; P45t; P45t-41; PGJ19-2; PX26d |
| Colour temperature | 3200; 3300; 3600; 4000; 4050; 4200; 5000; 5500 K |
| Light colour | Crystal clear; light blue; transparent |
| Lighting function | with high beam; with low beam |
How much do the headlight bulbs for a Lada NIVA cost?
The price of a headlight bulb for a LADA NIVA ranges from 1.99 to 28.99 €.
You can return the product within 14 days and get your money back
Each order from €150.00 value of goods, include free shipping within Ireland.
*Does not apply to large-size auto parts.