NISSAN Leaf I (ZE0) headlight bulb LED and Xenon
Headlight bulbs NISSAN Leaf I (ZE0) 2010
order at online price and save
Top sellers: Low beam bulb NISSAN LEAF buy online to reduce replacement cost
The most popular spare parts in the category Headlight bulb NISSAN . Headlight bulb NISSAN : buy high-quality parts from leading brands
RIDEX 106B0003 High beam bulb
H4 12V 60/55W P43t, 3200K, Halogen, transparent
RIDEX 106B0012 High beam bulb
H8 12V 35W PGJ19-1 PGJ19-1, Halogen
BOSCH H4 High beam bulb
H4 12V 60/55W P43t, 4000K, Halogen
OSRAM H4 High beam bulb
H4 12V 60/55W P43t, 4200K, Halogen
OSRAM H4 High beam bulb
H4 12V 60/55W P43t, 3200K, Halogen
PHILIPS 49099560 High beam bulb
H4 12V 60/55W P43t-38, 3200K, Halogen, Vision
OSRAM H4 High beam bulb
H4 12V 60/55W P43t, Halogen
Buy headlight bulbs NISSAN Leaf I (ZE0) models
Headlight bulb for NISSAN Leaf I (ZE0): what brand is best?
Customer ratings show that the preferred brands for product category Headlight bulb for NISSAN Leaf I (ZE0) are:
- RIDEX
- OSRAM
- BOSCH
- HELLA
- NEOLUX®
Headlight bulb for NISSAN Leaf I (ZE0): what price can I expect to pay?
The cost of car parts and accessories within the category Headlight bulb for NISSAN Leaf I (ZE0) goes from around €2.00 up to €30.00, depending on the brand and product specifications.
Which low beam bulbs are compatible with the NISSAN Leaf I (ZE0)?
The Leaf I (ZE0) features a H4; H8; R2 (Bilux) light bulb.
What should I do if the low beam bulb on my Nissan Leaf I (ZE0) is faulty and not working?
Inspect the low beam bulbs on your Leaf I (ZE0) and replace them with new ones if necessary. Make sure that the headlight bulbs are properly installed.
Headlight bulb chart for Leaf I (ZE0): Electric
| Wattage | 35; 6055; 7075 W |
| Bulb type | H4; H8; R2 (Bilux) |
| Voltage | 12 V |
| Light Design | Halogen |
| Socket design | P43t; P43t-38; P45t; PGJ19-1 |
| Colour temperature | 3200; 3600; 4000; 4200; 4300; 4500; 5000 K |
| Light colour | Crystal clear; light blue; transparent |
| Lighting function | with high beam; with low beam |
How much do the headlight bulbs for a Leaf I (ZE0) cost?
The price of a headlight bulb for a NISSAN LEAF ranges from 2.59 to 29.99 €.
You can return the product within 14 days and get your money back
Each order from €150.00 value of goods, include free shipping within Ireland.
*Does not apply to large-size auto parts.