Renault Trafic II Platform headlight bulb LED and Xenon
Headlight bulbs RENAULT Trafic II Platform/Chassis (EL) 2001
order at online price and save
Top sellers: Low beam bulb RENAULT TRAFIC 2 (EL) buy online to reduce replacement cost
The most popular spare parts in the category Headlight bulb RENAULT TRAFIC II Platform/Chassis. Headlight bulb RENAULT EL TRAFIC II Platform/Chassis: buy high-quality parts from leading brands
RIDEX 106B0003 High beam bulb
H4 12V 60/55W P43t, 3200K, Halogen, transparent
RIDEX 106B0070 High beam bulb
H1 12V 55W P14,5s P14.5s, Halogen
RIDEX 106B0011 High beam bulb
H4 12V 60/55W P 45t P45t, Halogen
HELLA H4 Headlight bulb
H4, Halogen, P43t-38
OSRAM H4 High beam bulb
H4 12V 60/55W P43t, 3200K, Halogen
HELLA 8GH 002 089-138 Headlight bulb
H1, Halogen, P14.5s
BOSCH H1 High beam bulb
H1 12V 55W P14.5s, Halogen
OSRAM H4 High beam bulb
H4 12V 60/55W P43t, 3200K, Halogen
OSRAM H4 High beam bulb
H4 12V 60/55W P43t, Halogen
VALEO H1 High beam bulb
12V 55W P14.5s, Halogen
Buy headlight bulbs RENAULT Trafic II Platform/Chassis (EL) models
Headlight bulb for RENAULT Trafic II Platform/Chassis (EL): what brand is best?
Customer ratings show that the preferred brands for product category Headlight bulb for RENAULT Trafic II Platform/Chassis (EL) are:
- RIDEX
- OSRAM
- BOSCH
- HELLA
- NEOLUX®
Headlight bulb for RENAULT Trafic II Platform/Chassis (EL): what price can I expect to pay?
The cost of car parts and accessories within the category Headlight bulb for RENAULT Trafic II Platform/Chassis (EL) goes from around €1.00 up to €14.00, depending on the brand and product specifications.
Which low beam bulbs are compatible with the Renault Trafic II Platform?
The Renault Trafic II Platform features a H1; H4; R2 (Bilux) light bulb.
What should I do if the low beam bulb on my Renault Trafic II Platform/Chassis (EL) is faulty and not working?
Inspect the low beam bulbs on your Renault Trafic II Platform and replace them with new ones if necessary. Make sure that the headlight bulbs are properly installed.
Headlight bulb chart for Renault Trafic II Platform: 1.9; 2.0; 2.5
| Wattage | 55; 6055; 7075 W |
| Bulb type | H1; H4; R2 (Bilux) |
| Voltage | 12 V |
| Light Design | Halogen |
| Socket design | P14.5s; P43t; P43t-38; P45t |
| Colour temperature | 3200; 4200; 5000; 5500 K |
| Light colour | Crystal clear; transparent; transparent, light blue; yellow |
| Lighting function | with high beam; with low beam |
How much do the headlight bulbs for a Renault Trafic II Platform cost?
The price of a headlight bulb for a RENAULT TRAFIC 2 (EL) ranges from 1.99 to 13.99 €.
You can return the product within 14 days and get your money back
Each order from €150.00 value of goods, include free shipping within Ireland.
*Does not apply to large-size auto parts.