SUBARU FORESTER Headlight bulb LED and Xenon
Headlight bulbs SUBARU FORESTER
order at online price and save
Top products: Low beam bulb SUBARU FORESTER buy online to reduce replacement cost
The most popular OE-quality spare parts SUBARU FORESTER Headlight bulb cars in the Headlight bulb catagory.
RIDEX 106B0003 High beam bulb
H4 12V 60/55W P43t, 3200K, Halogen, transparent
BOSCH H11 High beam bulb
H11 12V 55W PGJ19-2, 3200K, Halogen
BOSCH H4 High beam bulb
H4 12V 60/55W P43t, 4000K, Halogen
OSRAM H1 High beam bulb
H1 12V 55W P14.5s, 4200K, Halogen
BOSCH H16 High beam bulb
H16 12V 19W PGJ19-3, Halogen
HELLA H4 Headlight bulb
H4, Halogen, P43t-38
BOSCH Blister 1pcs - 1 987 3 High beam bulb
H4 12V 60/55W P43t, 4000K, Halogen
NARVA H4 High beam bulb
H4 12V 60/55W P43t-38, 3700K, Halogen
BOSCH H1 High beam bulb
H1 12V 55W P14.5s, Halogen
OSRAM H4 High beam bulb
H4 12V 60/55W P43t, 3200K, Halogen
Headlight bulb SUBARU FORESTER in original brand quality: Top Manufacturers catalogue
Buy low beam bulb the most popular SUBARU FORESTER models
Headlight bulbs LED and Xenon for Subaru FORESTER: what brand is best?
Customer ratings show that the preferred brands for product category Low beam bulb Xenon and LED for Subaru FORESTER are:
- OSRAM
- BOSCH
- HELLA
- NEOLUX®
- VALEO
Headlight bulb for Subaru FORESTER: what price can I expect to pay?
The cost of car parts and accessories within the category Headlight bulb for SUBARU FORESTER goes from around €1.00 up to €20.00, depending on the brand and product specifications.
Which low beam bulbs are compatible with the Subaru FORESTER?
The SUBARU FORESTER features a H1; H11; H16; H3; H4; H8; HB3; HB4 light bulb.
What should I do if the low beam bulb on my SUBARU FORESTER is faulty and not working?
Inspect the low beam bulbs on your Subaru FORESTER and replace them with new ones if necessary. Make sure that the headlight bulbs are properly installed.
Headlight bulb chart for SUBARU FORESTER V; VI; SF; SG; SH; SJ
| Wattage | 19; 35; 51; 55; 60; 6055 W |
| Bulb type | H1; H11; H16; H3; H4; H8; HB3; HB4 |
| Voltage | 12 V |
| Light Design | Halogen |
| Socket design | P14.5s; P20d; P22d; P43t; P43t-38; PGJ19-1; PGJ19-2; PGJ19-3; PK22s |
| Colour temperature | 3200; 3300; 3700; 3950; 4000; 4200; 5500 K |
| Light colour | Crystal clear; transparent; transparent, light blue; yellow |
| Lighting function | with high beam; with low beam |
How much do the headlight bulbs for a Subaru FORESTER cost?
The price of a headlight bulb for a SUBARU FORESTER ranges from 1.99 to 19.99 €.
You can return the product within 14 days and get your money back
Each order from €150.00 value of goods, include free shipping within Ireland.
*Does not apply to large-size auto parts.