VAUXHALL CORSA Headlight bulb LED and Xenon
Headlight bulbs VAUXHALL CORSA
order at online price and save
Top products: Low beam bulb VAUXHALL CORSA buy online to reduce replacement cost
The most popular OE-quality spare parts VAUXHALL CORSA Headlight bulb cars in the Headlight bulb catagory.
RIDEX 106B0005 High beam bulb
H11 12V 55W PGJ19-2 PGJ19-2, 3200K, Halogen
BOSCH H15 High beam bulb
H15 12V 15/55W PGJ23t-1
VALEO 32523 High beam bulb
H7 12V 55W PX26d, 3000K, Halogen
VALEO 32009 High beam bulb
12V 55W PX26d, 4200K, Halogen
HELLA 082034 High beam bulb
H7 PX26d, 3300K, Halogen, Crystal clear
VALEO 32007 High beam bulb
H4 12V 60/55W P43t-38, 3200K, Halogen
BOSCH H4 High beam bulb
H4 12V 60/55W P43t, 4000K, Halogen
OSRAM H4 High beam bulb
H4 12V 60/55W P43t, 4200K, Halogen
OSRAM H1 High beam bulb
H1 12V 55W P14.5s, 4200K, Halogen
VALEO 32524 High beam bulb
H11 12V 55W PGJ19-2, Halogen
OSRAM H7 High beam bulb
H7 12V 55W PX26d, 4200K, Halogen, CLASSIC
Headlight bulb VAUXHALL CORSA in original brand quality: Top Manufacturers catalogue
Buy low beam bulb the most popular VAUXHALL CORSA models
Headlight bulbs LED and Xenon for Vauxhall CORSA: what brand is best?
Customer ratings show that the preferred brands for product category Low beam bulb Xenon and LED for Vauxhall CORSA are:
- OSRAM
- BOSCH
- HELLA
- NEOLUX®
- VALEO
Headlight bulb for Vauxhall CORSA: what price can I expect to pay?
The cost of car parts and accessories within the category Headlight bulb for VAUXHALL CORSA goes from around €1.00 up to €61.00, depending on the brand and product specifications.
Which low beam bulbs are compatible with the Vauxhall CORSA?
The VAUXHALL CORSA features a H1; H11; H15; H4; H7 light bulb.
What should I do if the low beam bulb on my VAUXHALL CORSA is faulty and not working?
Inspect the low beam bulbs on your Vauxhall CORSA and replace them with new ones if necessary. Make sure that the headlight bulbs are properly installed.
Headlight bulb chart for VAUXHALL CORSA Mk; Mk5
| Wattage | 55; 1555; 5515; 6055 W |
| Bulb type | H1; H11; H15; H4; H7 |
| Voltage | 12 V |
| Light Design | Halogen |
| Socket design | P14.5s; P43t; P43t-38; PGJ19-2; PGJ23t-1; PX26d |
| Colour temperature | 3000; 3200; 3300; 3700; 4000; 4200; 5000; 5500; 6000 K |
| Light colour | Crystal clear; light blue; transparent |
| Lighting function | with high beam; with low beam |
How much do the headlight bulbs for a Vauxhall CORSA cost?
The price of a headlight bulb for a VAUXHALL CORSA ranges from 1.99 to 60.99 €.
You can return the product within 14 days and get your money back
Each order from €150.00 value of goods, include free shipping within Ireland.
*Does not apply to large-size auto parts.