VW TIGUAN Headlight bulb LED and Xenon
Headlight bulbs VW TIGUAN
order at online price and save
Top products: Low beam bulb VW TIGUAN buy online to reduce replacement cost
The most popular OE-quality spare parts VW TIGUAN Headlight bulb cars in the Headlight bulb catagory.
OSRAM D3S Xenon bulb
D3S, 42V, 35W, 4150K
VALEO H7 High beam bulb
H7 12V 55W PX26d, 3300K, Halogen
MAGNETI MARELLI H15 12V High beam bulb
H15 12V 15/55W, Halogen, white, ECE approved
PHILIPS D3S Xenon bulb
D3S, 42V, 35W, 4100K
OSRAM H8 High beam bulb
H8 12V 35W PGJ19-1, 3200K, Halogen
VALEO 32523 High beam bulb
H7 12V 55W PX26d, 3000K, Halogen
BOSCH 082034 High beam bulb
H7 12V 55W PX26d, 5000K, Halogen
OSRAM H15 High beam bulb
H15 12V 55/15W PGJ23t-1, 3200K, Halogen
AMiO 01252 High beam bulb
H7 70W PX26d, Halogen, transparent, UV filter, ACEA E4
Headlight bulb VW TIGUAN in original brand quality: Top Manufacturers catalogue
Buy low beam bulb the most popular VW TIGUAN models
Headlight bulbs LED and Xenon for Volkswagen TIGUAN: what brand is best?
Customer ratings show that the preferred brands for product category Low beam bulb Xenon and LED for Volkswagen TIGUAN are:
- OSRAM
- BOSCH
- HELLA
- NEOLUX®
- VALEO
Headlight bulb for Volkswagen TIGUAN: what price can I expect to pay?
The cost of car parts and accessories within the category Headlight bulb for VW TIGUAN goes from around €2.00 up to €107.00, depending on the brand and product specifications.
Which low beam bulbs are compatible with the Volkswagen TIGUAN?
The VW TIGUAN features a D1S; D3S; H15; H7; H8; HB4 light bulb.
What should I do if the low beam bulb on my VW TIGUAN is faulty and not working?
Inspect the low beam bulbs on your Volkswagen TIGUAN and replace them with new ones if necessary. Make sure that the headlight bulbs are properly installed.
Headlight bulb chart for VW TIGUAN III; 5N_; AD1; Allspace
| Wattage | 35; 51; 55; 70; 1555; 5515 W |
| Bulb type | D1S; D3S; H15; H7; H8; HB4 |
| Voltage | 12; 42; 85 V |
| Light Design | Halogen; Xenon |
| Socket design | P22d; PGJ19-1; PGJ23t-1; PK32d-5; PX26d; Pk32d-2 |
| Colour temperature | 3000; 3200; 3300; 4000; 4100; 4150; 4200; 4300; 5000; 6000; 6200 K |
| Light colour | light blue; transparent; white; yellow |
| Lighting function | with high beam; with low beam |
How much do the headlight bulbs for a Volkswagen TIGUAN cost?
The price of a headlight bulb for a VW TIGUAN ranges from 2.59 to 106.49 €.
You can return the product within 14 days and get your money back
Each order from €150.00 value of goods, include free shipping within Ireland.
*Does not apply to large-size auto parts.