AUDI V8 (441, 442, 4C2, 4C8) shock absorber rear and front
Shock absorbers AUDI V8 (441, 442, 4C2, 4C8) 1988
order at online price and save
Top sellers: Shocks AUDI V8 (441, 442, 4C2, 4C8) buy online to reduce replacement cost
The most popular spare parts in the category Shock absorber AUDI V8. Struts AUDI 441, 442, 4C2, 4C8 V8: buy high-quality parts from leading brands
RIDEX 854S19360 Shock absorber
Front Axle, Gas Pressure, Twin-Tube, Damper Module
RIDEX 854S1701 Shock absorber
Front Axle, Gas Pressure, Ø: 47,6, Twin-Tube, Suspension Strut Insert
KONI 86-2149SPORT Shock absorber
Oil Pressure, 617x420 mm, Twin-Tube, Suspension Strut Insert
MONROE MR315 Shock absorber
Oil Pressure, Twin-Tube, Suspension Strut Insert
KYB 341206 Shock absorber
Rear Axle, Gas Pressure, Twin-Tube, Spring-bearing Damper
STARK SKSA-0132812 Shock absorber
Front Axle, Gas Pressure, Ø: 47,6, Twin-Tube, Suspension Strut Insert
Buy shock absorbers AUDI V8 (441, 442, 4C2, 4C8) models
Shock absorber for AUDI V8 (441, 442, 4C2, 4C8): what brand is best?
Customer ratings show that the preferred brands for product category Shock absorber for AUDI V8 (441, 442, 4C2, 4C8) are:
- RIDEX
- BILSTEIN
- SACHS
- MONROE
- TRW
Shock absorber for AUDI V8 (441, 442, 4C2, 4C8): what price can I expect to pay?
The cost of car parts and accessories within the category Shock absorber for AUDI V8 (441, 442, 4C2, 4C8) goes from around €37.00 up to €187.00, depending on the brand and product specifications.
Damaged V8 (441, 442, 4C2, 4C8) shock absorber: signs, symptoms, and common problems
What to look for:
- Check the shock absorbers for leaks
- Inspect the shock absorbers if you can hear an abnormal noise (squeaking, hissing)
- Check whether the shock absorbers are lubricated (oil)
Common symptoms:
- Lack of traction
- Excessive body roll when braking
- Longer braking distances
- Too much or too little shock absorber rebound
How long do the shock absorbers on a V8 (441, 442, 4C2, 4C8) last?
The estimated service life of a Audi V8 (441, 442, 4C2, 4C8) shock absorber is between 140 000 – 150 000 kilometres.
When to change the shock absorbers on your AUDI V8 (441, 442, 4C2, 4C8)
You should replace the AUDI V8 (441, 442, 4C2, 4C8) shock absorbers after roughly 125 000 kilometres.
Which rear + front shock absorbers to buy for V8 (441, 442, 4C2, 4C8): 3.6; 4.2
| Diameter | 47,6 mm |
| Piston rod diameter | 25 mm |
| Standpipe diameter | mm |
| Maximum length | 617 mm |
| Minimum length | 317 mm |
| Spring travel | 300 mm |
| Net weight | weight | kg |
| Shock absorber pressure | 8-25 bar |
How much do V8 (441, 442, 4C2, 4C8) shock absorbers cost?
The price of shock absorbers for AUDI V8 (441, 442, 4C2, 4C8) models ranges from 37.49 to 186.99 €.
Shock absorber for V8 (441, 442, 4C2, 4C8) (specifications)
| Shock absorber type | Gas Pressure; Oil Pressure |
| System | Monotube; Single Tube Upside Down; Twin-Tube; cannot be set / adjusted, Twin-Tube |
| Shock absorber design | Damper Module; Spring-bearing Damper; Suspension Strut Insert; Telescopic Shock Absorber |
| Mounting type | Bottom Clamp; Bottom Plate; Bottom eye; Top eye; Top pin; clamp below |
| Shock absorber tube design | Monotube (single), twin shock (dual) |
You can return the product within 14 days and get your money back
Each order from €150.00 value of goods, include free shipping within Ireland.
*Does not apply to large-size auto parts.