MAZDA 323 II Hatchback (BD) shock absorber rear and front
Shock absorbers MAZDA 323 II Hatchback (BD) 1980
order at online price and save
Top sellers: Shocks MAZDA 323 II Hatchback (BD) buy online to reduce replacement cost
The most popular spare parts in the category Shock absorber MAZDA 323 II Hatchback. Struts MAZDA BD 323 II Hatchback: buy high-quality parts from leading brands
KYB 632004 Shock absorber
Rear Axle Right, Oil Pressure, Suspension Strut
KYB 632005 Shock absorber
Rear Axle Left, Oil Pressure, Suspension Strut
KYB 633011 Shock absorber
Front Axle Left, Oil Pressure, Suspension Strut
Buy shock absorbers MAZDA 323 II Hatchback (BD) models
Shock absorber for MAZDA 323 II Hatchback (BD): what brand is best?
Customer ratings show that the preferred brands for product category Shock absorber for MAZDA 323 II Hatchback (BD) are:
- RIDEX
- BILSTEIN
- SACHS
- MONROE
- TRW
Shock absorber for MAZDA 323 II Hatchback (BD): what price can I expect to pay?
The cost of car parts and accessories within the category Shock absorber for MAZDA 323 II Hatchback (BD) goes from around €45.00 up to €163.00, depending on the brand and product specifications.
Damaged 323 II Hatchback (BD) shock absorber: signs, symptoms, and common problems
What to look for:
- Check the shock absorbers for leaks
- Inspect the shock absorbers if you can hear an abnormal noise (squeaking, hissing)
- Check whether the shock absorbers are lubricated (oil)
Common symptoms:
- Lack of traction
- Excessive body roll when braking
- Longer braking distances
- Too much or too little shock absorber rebound
How long do the shock absorbers on a 323 II Hatchback (BD) last?
The estimated service life of a Mazda 323 II Hatchback (BD) shock absorber is between 110 000 – 150 000 kilometres.
When to change the shock absorbers on your MAZDA 323 II Hatchback (BD)
You should replace the MAZDA 323 II Hatchback (BD) shock absorbers after roughly 140 000 kilometres.
Which rear + front shock absorbers to buy for 323 II Hatchback (BD): 1.1; 1.3; 1.5; 1.6
| Diameter | mm |
| Piston rod diameter | 18 mm |
| Standpipe diameter | mm |
| Maximum length | 480 mm |
| Minimum length | 309 mm |
| Spring travel | 171 mm |
| Net weight | weight | 3,73 kg |
| Shock absorber pressure | 8-25 bar |
How much do 323 II Hatchback (BD) shock absorbers cost?
The price of shock absorbers for MAZDA 323 II Hatchback (BD) models ranges from 45.49 to 162.99 €.
Shock absorber for 323 II Hatchback (BD) (specifications)
| Shock absorber type | Gas Pressure; Oil Pressure |
| System | Twin-Tube |
| Shock absorber design | Suspension Strut; Telescopic Shock Absorber |
| Mounting type | Bottom Clamp; Top pin |
| Shock absorber tube design | Monotube (single), twin shock (dual) |
You can return the product within 14 days and get your money back
Each order from €150.00 value of goods, include free shipping within Ireland.
*Does not apply to large-size auto parts.