Opel Corsa Classic shock absorber rear and front
Shock absorbers OPEL Corsa Classic 1994
order at online price and save
Top sellers: Shocks OPEL CORSA CLASSIC Saloon buy online to reduce replacement cost
The most popular spare parts in the category Shock absorber OPEL . Struts OPEL : buy high-quality parts from leading brands
RIDEX 854S1657 Shock absorber
Rear Axle, Gas Pressure, 450x274 mm, Twin-Tube, Telescopic Shock Absorber
RIDEX 854S0047 Shock absorber
Rear Axle, Gas Pressure, 450x274 mm, Twin-Tube, Telescopic Shock Absorber
RIDEX 854S0099 Shock absorber
Front Axle, Gas Pressure, Twin-Tube, Suspension Strut
RIDEX 854S1622 Shock absorber
Front Axle, Gas Pressure, Ø: 45, Twin-Tube, Suspension Strut
TRW JGM153T Shock absorber
Front Axle, Gas Pressure, Ø: 45, Twin-Tube, Suspension Strut
STARK SKSA-0130098 Shock absorber
Front Axle, Gas Pressure, Twin-Tube, Suspension Strut
STARK SKSA-0132733 Shock absorber
Front Axle, Gas Pressure, Ø: 45, Twin-Tube, Suspension Strut
STARK SKSA-0132768 Shock absorber
Rear Axle, Gas Pressure, 450x274 mm, Twin-Tube, Telescopic Shock Absorber
MONROE 23456 Shock absorber
Gas Pressure, Twin-Tube, Telescopic Shock Absorber
TRW JGT201T Shock absorber
Rear Axle, Gas Pressure, Ø: 39, Twin-Tube, Telescopic Shock Absorber
GH GH-353665C01 Suspension Strut
Front Axle, Right, Left, Front Axle Right, Front Axle Left
BILSTEIN 22-290403 Shock absorber
Front Axle, Gas Pressure, Twin-Tube, Suspension Strut
TRW JGT1252T Shock absorber
Rear Axle, Gas Pressure, Ø: 45, Twin-Tube, Telescopic Shock Absorber, TWIN
GH GH-353665C02 Suspension Strut
Front Axle, Right, Left, Front Axle Right, Front Axle Left
Buy shock absorbers OPEL Corsa Classic models
Shock absorber for OPEL Corsa Classic: what brand is best?
Customer ratings show that the preferred brands for product category Shock absorber for OPEL Corsa Classic are:
- RIDEX
- BILSTEIN
- SACHS
- MONROE
- TRW
Shock absorber for OPEL Corsa Classic: what price can I expect to pay?
The cost of car parts and accessories within the category Shock absorber for OPEL Corsa Classic goes from around €18.00 up to €199.00, depending on the brand and product specifications.
Damaged Opel Corsa Classic shock absorber: signs, symptoms, and common problems
What to look for:
- Check the shock absorbers for leaks
- Inspect the shock absorbers if you can hear an abnormal noise (squeaking, hissing)
- Check whether the shock absorbers are lubricated (oil)
Common symptoms:
- Lack of traction
- Excessive body roll when braking
- Longer braking distances
- Too much or too little shock absorber rebound
How long do the shock absorbers on a Opel Corsa Classic last?
The estimated service life of a Opel Corsa Classic shock absorber is between 130 000 – 150 000 kilometres.
When to change the shock absorbers on your Opel Corsa Classic
You should replace the Opel Corsa Classic shock absorbers after roughly 130 000 kilometres.
Which rear + front shock absorbers to buy for Opel Corsa Classic: 1.4; 1.6; 1.8; 130i
| Diameter | 39; 45 mm |
| Piston rod diameter | 10; 12,4; 20 mm |
| Standpipe diameter | mm |
| Maximum length | 450 mm |
| Minimum length | 274 mm |
| Spring travel | 176 mm |
| Net weight | weight | kg |
| Shock absorber pressure | 8-25 bar |
How much do Opel Corsa Classic shock absorbers cost?
The price of shock absorbers for OPEL CORSA CLASSIC Saloon models ranges from 18.49 to 198.99 €.
Shock absorber for Opel Corsa Classic (specifications)
| Shock absorber type | Gas Pressure; Oil Pressure |
| System | Twin-Tube |
| Shock absorber design | Damper Module; Suspension Strut; Telescopic Shock Absorber |
| Mounting type | Bottom Clamp; Bottom Plate; Bottom eye; Top eye; Top pin |
| Shock absorber tube design | Monotube (single), twin shock (dual) |
You can return the product within 14 days and get your money back
Each order from €150.00 value of goods, include free shipping within Ireland.
*Does not apply to large-size auto parts.