PEUGEOT Expert I Van shock absorber rear and front
Shock absorbers PEUGEOT Expert I Van 1995
order at online price and save
Top sellers: Shocks PEUGEOT EXPERT Box (222) buy online to reduce replacement cost
The most popular spare parts in the category Shock absorber PEUGEOT EXPERT Box. Struts PEUGEOT 222 EXPERT Box: buy high-quality parts from leading brands
RIDEX 854S2197 Shock absorber
Rear Axle, Gas Pressure, Ø: 39x12 mm, Twin-Tube, Telescopic Shock Absorber
RIDEX 854S1167 Shock absorber
Front Axle Right, Gas Pressure, Twin-Tube, Suspension Strut
TRW JHM184T Shock absorber
Front Axle, Oil Pressure, Ø: 51, Twin-Tube, Suspension Strut
STARK SKSA-0130349 Shock absorber
Rear Axle, Gas Pressure, Ø: 38,1, Twin-Tube, Telescopic Shock Absorber
TOKICO 2017580 Shock absorber
Front Axle Left, Gas Pressure, Twin-Tube, Suspension Strut
Buy shock absorbers PEUGEOT Expert I Van models
Shock absorber for PEUGEOT Expert I Van: what brand is best?
Customer ratings show that the preferred brands for product category Shock absorber for PEUGEOT Expert I Van are:
- RIDEX
- BILSTEIN
- SACHS
- MONROE
- TRW
Shock absorber for PEUGEOT Expert I Van: what price can I expect to pay?
The cost of car parts and accessories within the category Shock absorber for PEUGEOT Expert I Van goes from around €25.00 up to €77.00, depending on the brand and product specifications.
Damaged Expert I Van shock absorber: signs, symptoms, and common problems
What to look for:
- Check the shock absorbers for leaks
- Inspect the shock absorbers if you can hear an abnormal noise (squeaking, hissing)
- Check whether the shock absorbers are lubricated (oil)
Common symptoms:
- Lack of traction
- Excessive body roll when braking
- Longer braking distances
- Too much or too little shock absorber rebound
How long do the shock absorbers on a Expert I Van last?
The estimated service life of a Peugeot Expert I Van shock absorber is between 120 000 – 150 000 kilometres.
When to change the shock absorbers on your PEUGEOT Expert I Van
You should replace the PEUGEOT Expert I Van shock absorbers after roughly 150 000 kilometres.
Which rear + front shock absorbers to buy for Expert I Van: 1.6; 1.8; 1.9; 2.0
| Diameter | 38,1; 39; 40; 51 mm |
| Piston rod diameter | 22 mm |
| Standpipe diameter | 12 mm |
| Maximum length | 583 mm |
| Minimum length | 317 mm |
| Spring travel | 266 mm |
| Net weight | weight | 1,41 kg |
| Shock absorber pressure | 8-25 bar |
How much do Expert I Van shock absorbers cost?
The price of shock absorbers for PEUGEOT EXPERT Box (222) models ranges from 25.49 to 76.99 €.
Shock absorber for Expert I Van (specifications)
| Shock absorber type | Gas Pressure; Oil Pressure |
| System | Twin-Tube |
| Shock absorber design | Damper Module; Suspension Strut; Telescopic Shock Absorber |
| Mounting type | Bottom Clamp; Bottom Pin; Bottom eye; Top eye; Top pin |
| Shock absorber tube design | Monotube (single), twin shock (dual) |
You can return the product within 14 days and get your money back
Each order from €150.00 value of goods, include free shipping within Ireland.
*Does not apply to large-size auto parts.