Subaru Impreza 2 shock absorber rear and front
Shock absorbers SUBARU Impreza II Hatchback 2000
order at online price and save
Top sellers: Shocks SUBARU IMPREZA Hatchback buy online to reduce replacement cost
The most popular spare parts in the category Shock absorber SUBARU . Struts SUBARU : buy high-quality parts from leading brands
RIDEX 854S0126 Shock absorber
Rear Axle, Gas Pressure, 412x270 mm, Twin-Tube, Telescopic Shock Absorber
RIDEX 854S0510 Shock absorber
Rear Axle Left, Gas Pressure, 632x455 mm, Twin-Tube, Suspension Strut
RIDEX 854S0620 Shock absorber
Front Axle, Gas Pressure, Twin-Tube, Suspension Strut
KYB 334345 Shock absorber
Rear Axle Left, Gas Pressure, Twin-Tube, Suspension Strut, Damper with Rebound Spring
KAVO PARTS SSA-1505 Shock absorber
Front Axle, Gas Pressure, Twin-Tube, Suspension Strut
TOKICO 2017628 Shock absorber
Front Axle Right, Gas Pressure, Twin-Tube, Suspension Strut
KYB 340116 Shock absorber
Rear Axle, Gas Pressure, Twin-Tube, Spring-bearing Damper
Buy shock absorbers SUBARU Impreza II Hatchback models
Shock absorber for SUBARU Impreza II Hatchback: what brand is best?
Customer ratings show that the preferred brands for product category Shock absorber for SUBARU Impreza II Hatchback are:
- RIDEX
- BILSTEIN
- SACHS
- MONROE
- TRW
Shock absorber for SUBARU Impreza II Hatchback: what price can I expect to pay?
The cost of car parts and accessories within the category Shock absorber for SUBARU Impreza II Hatchback goes from around €19.00 up to €154.00, depending on the brand and product specifications.
Damaged Subaru Impreza 2 shock absorber: signs, symptoms, and common problems
What to look for:
- Check the shock absorbers for leaks
- Inspect the shock absorbers if you can hear an abnormal noise (squeaking, hissing)
- Check whether the shock absorbers are lubricated (oil)
Common symptoms:
- Lack of traction
- Excessive body roll when braking
- Longer braking distances
- Too much or too little shock absorber rebound
How long do the shock absorbers on a Subaru Impreza 2 last?
The estimated service life of a Subaru Impreza II Hatchback shock absorber is between 140 000 – 150 000 kilometres.
When to change the shock absorbers on your Subaru Impreza 2
You should replace the Subaru Impreza 2 shock absorbers after roughly 130 000 kilometres.
Which rear + front shock absorbers to buy for Subaru Impreza 2: 2.0
| Diameter | mm |
| Piston rod diameter | 12,4; 22 mm |
| Standpipe diameter | mm |
| Maximum length | 632 mm |
| Minimum length | 270 mm |
| Spring travel | 362 mm |
| Net weight | weight | kg |
| Shock absorber pressure | 8-25 bar |
How much do Subaru Impreza 2 shock absorbers cost?
The price of shock absorbers for SUBARU IMPREZA Hatchback models ranges from 19.49 to 153.99 €.
Shock absorber for Subaru Impreza 2 (specifications)
| Shock absorber type | Gas Pressure; Oil Pressure |
| System | Monotube; Twin-Tube |
| Shock absorber design | Damper with Rebound Spring; Spring-bearing Damper; Suspension Strut; Telescopic Shock Absorber |
| Mounting type | Bottom Clamp; Bottom Pin; Bottom Plate; Bottom eye; Top eye; Top pin |
| Shock absorber tube design | Monotube (single), twin shock (dual) |
You can return the product within 14 days and get your money back
Each order from €150.00 value of goods, include free shipping within Ireland.
*Does not apply to large-size auto parts.