Volvo S40 1 shock absorber rear and front
Shock absorbers VOLVO S40 I (VS, 644) 1995
order at online price and save
Top sellers: Shocks VOLVO S40 I (644) buy online to reduce replacement cost
The most popular spare parts in the category Shock absorber VOLVO S40 I. Struts VOLVO 644 S40 I: buy high-quality parts from leading brands
RIDEX 854S0745 Shock absorber
Front Axle Left, Gas Pressure, Suspension Strut
RIDEX 854S0563 Shock absorber
Front Axle Right, Gas Pressure, Suspension Strut
RIDEX 854S0500 Shock absorber
Front Axle Right, Gas Pressure, Suspension Strut
RIDEX 854S1787 Shock absorber
Front Axle, Front Axle Right, Front Axle Left, Gas Pressure, Ø: 51, Twin-Tube, Suspension Strut
TOKICO 2017638 Shock absorber
Front Axle Right, Gas Pressure, Twin-Tube, Suspension Strut
TOKICO 2017639 Shock absorber
Front Axle Left, Gas Pressure, Twin-Tube, Suspension Strut
Buy shock absorbers VOLVO S40 I (VS, 644) models
Shock absorber for VOLVO S40 I (VS, 644): what brand is best?
Customer ratings show that the preferred brands for product category Shock absorber for VOLVO S40 I (VS, 644) are:
- RIDEX
- BILSTEIN
- SACHS
- MONROE
- TRW
Shock absorber for VOLVO S40 I (VS, 644): what price can I expect to pay?
The cost of car parts and accessories within the category Shock absorber for VOLVO S40 I (VS, 644) goes from around €25.00 up to €100.00, depending on the brand and product specifications.
Damaged Volvo S40 1 shock absorber: signs, symptoms, and common problems
What to look for:
- Check the shock absorbers for leaks
- Inspect the shock absorbers if you can hear an abnormal noise (squeaking, hissing)
- Check whether the shock absorbers are lubricated (oil)
Common symptoms:
- Lack of traction
- Excessive body roll when braking
- Longer braking distances
- Too much or too little shock absorber rebound
How long do the shock absorbers on a Volvo S40 1 last?
The estimated service life of a Volvo S40 I (VS, 644) shock absorber is between 120 000 – 150 000 kilometres.
When to change the shock absorbers on your Volvo S40 1
You should replace the Volvo S40 1 shock absorbers after roughly 130 000 kilometres.
Which rear + front shock absorbers to buy for Volvo S40 1: 1.6; 1.8; 1.9; 2.0
| Diameter | 40; 51 mm |
| Piston rod diameter | 12,4; 22 mm |
| Standpipe diameter | mm |
| Maximum length | 532 mm |
| Minimum length | 354 mm |
| Spring travel | 178 mm |
| Net weight | weight | kg |
| Shock absorber pressure | 8-25 bar |
How much do Volvo S40 1 shock absorbers cost?
The price of shock absorbers for VOLVO S40 I (644) models ranges from 25.49 to 99.99 €.
Shock absorber for Volvo S40 1 (specifications)
| Shock absorber type | Gas Pressure |
| System | Twin-Tube |
| Shock absorber design | Spring-bearing Damper; Suspension Strut |
| Mounting type | Bottom Clamp; Bottom Pin; Bottom eye; Top eye; Top pin |
| Shock absorber tube design | Monotube (single), twin shock (dual) |
You can return the product within 14 days and get your money back
Each order from €150.00 value of goods, include free shipping within Ireland.
*Does not apply to large-size auto parts.