VW Fox Estate shock absorber rear and front
Shock absorbers VW Fox Estate 1986
order at online price and save
Top sellers: Shocks VW FOX Variant (US) buy online to reduce replacement cost
The most popular spare parts in the category Shock absorber VW FOX Variant. Struts VW US FOX Variant: buy high-quality parts from leading brands
GH GH-354710C03 Suspension Strut
Front Axle, Right, Left, Front Axle Right, Front Axle Left
BILSTEIN VE3-A817 Shock absorber
Front Axle, Gas Pressure, Single Tube Upside Down, Suspension Strut
KONI BUSH-KIT: 0559 Shock absorber
Oil Pressure, 387, Twin-Tube, Telescopic Shock Absorber
GH GH-354710C05 Suspension Strut
Front Axle, Right, Left, Front Axle Right, Front Axle Left
BILSTEIN BE5-6034 Shock absorber
Rear Axle, Gas Pressure, Monotube, Absorber does not carry a spring
GH GH-354710C09 Suspension Strut
Front Axle, Right, Left, Front Axle Right, Front Axle Left
BILSTEIN 35-229919 Shock absorber
Front Axle, Gas Pressure, Single Tube Upside Down, Suspension Strut
GH GH-354710C11 Suspension Strut
Front Axle, Right, Left, Front Axle Right, Front Axle Left
BILSTEIN VE3-4638 Shock absorber
Front Axle, Gas Pressure, Single Tube Upside Down, Suspension Strut
KYB 325700 Shock absorber
Front Axle, Gas Pressure, Twin-Tube, Suspension Strut
KONI 8750-1006 Shock absorber
Gas Pressure, 575x395 mm, cannot be set/adjusted, Twin-Tube, Suspension Strut
BILSTEIN 24-214230 Shock absorber
Rear Axle, Gas Pressure, Monotube, Absorber does not carry a spring
SACHS 105 819 Shock absorber
Oil Pressure, Twin-Tube, Telescopic Shock Absorber
BILSTEIN 19-264431 Shock absorber
Rear Axle, Gas Pressure, Twin-Tube, Absorber does not carry a spring
Buy shock absorbers VW Fox Estate models
Shock absorber for VW Fox Estate: what brand is best?
Customer ratings show that the preferred brands for product category Shock absorber for VW Fox Estate are:
- RIDEX
- BILSTEIN
- SACHS
- MONROE
- TRW
Shock absorber for VW Fox Estate: what price can I expect to pay?
The cost of car parts and accessories within the category Shock absorber for VW Fox Estate goes from around €31.00 up to €232.00, depending on the brand and product specifications.
Damaged VW Fox Estate shock absorber: signs, symptoms, and common problems
What to look for:
- Check the shock absorbers for leaks
- Inspect the shock absorbers if you can hear an abnormal noise (squeaking, hissing)
- Check whether the shock absorbers are lubricated (oil)
Common symptoms:
- Lack of traction
- Excessive body roll when braking
- Longer braking distances
- Too much or too little shock absorber rebound
How long do the shock absorbers on a VW Fox Estate last?
The estimated service life of a Volkswagen Fox Estate shock absorber is between 120 000 – 150 000 kilometres.
When to change the shock absorbers on your VW Fox Estate
You should replace the VW Fox Estate shock absorbers after roughly 125 000 kilometres.
Which rear + front shock absorbers to buy for VW Fox Estate: 1.8
| Diameter | 50 mm |
| Piston rod diameter | 12,4, 13; 20; 25 mm |
| Standpipe diameter | mm |
| Maximum length | 575 mm |
| Minimum length | 395 mm |
| Spring travel | 180 mm |
| Net weight | weight | kg |
| Shock absorber pressure | 8-25 bar |
How much do VW Fox Estate shock absorbers cost?
The price of shock absorbers for VW FOX Variant (US) models ranges from 31.49 to 231.99 €.
Shock absorber for VW Fox Estate (specifications)
| Shock absorber type | Gas Pressure; Oil Pressure |
| System | Electronically adjustable shock strength; Monotube; Single Tube Upside Down; Twin-Tube; cannot be set / adjusted, Twin-Tube |
| Shock absorber design | Absorber does not carry a spring; Damper Module; Suspension Strut; Telescopic Shock Absorber |
| Mounting type | Bottom Clamp; Bottom Pin; Bottom eye; Top eye; Top pin; clamp below |
| Shock absorber tube design | Monotube (single), twin shock (dual) |
You can return the product within 14 days and get your money back
Each order from €150.00 value of goods, include free shipping within Ireland.
*Does not apply to large-size auto parts.