100% found this document useful (1 vote)
5K views17 pages

House Estimation Excel Sheet

The document provides a quantity sheet for the construction of a 1BHK house. It lists various construction items with their lengths, widths, depths, and calculated quantities in cubic meters. The key items include excavation for foundation totaling 44.44 cu m, PCC for foundation totaling 8.08 cu m, brickwork in cement mortar up to plinth totaling 33.64 cu m, brickwork in superstructure totaling 54.55 cu m less deductions of 9.81 cu m, and sand filling in plinth totaling 22.52 cu m. The quantity sheet provides essential information on construction materials required to estimate the cost of constructing a 1BHK house.
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as XLSX, PDF, TXT or read online on Scribd
100% found this document useful (1 vote)
5K views17 pages

House Estimation Excel Sheet

The document provides a quantity sheet for the construction of a 1BHK house. It lists various construction items with their lengths, widths, depths, and calculated quantities in cubic meters. The key items include excavation for foundation totaling 44.44 cu m, PCC for foundation totaling 8.08 cu m, brickwork in cement mortar up to plinth totaling 33.64 cu m, brickwork in superstructure totaling 54.55 cu m less deductions of 9.81 cu m, and sand filling in plinth totaling 22.52 cu m. The quantity sheet provides essential information on construction materials required to estimate the cost of constructing a 1BHK house.
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as XLSX, PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 17

To Unprotect Excel Sheet Please Pay Rs.

10
and Send Text SMS " I have Paid for Hou
QUANTITY SHEET
Widht/ Height/
Length
Sr. No. Item Description No. (m) Breadth Depth Quantity
(m) (m)

1 Earthwork in Excavation in
Foundation:
48.9 -0.90/2*6 1 46.20 0.90 1.10 45.74 cu m
46.2 45.74 cu m
2 P. C.C. for Foundation
48.9-0.90/2*6 1 46.20 0.90 0.20 8.32 cu m
46.2 8.32 cu m
Brickwork in Cement
3 Mortar in Foundation
Plinth:

**Foundation:
1st Step:
48.9-0.5/2*6 1 47.40 0.50 0.30 7.11 cu m
47.4
2nd Step:
48.9-0.4/2*6 1 47.70 0.40 0.30 5.72 cu m
47.7
3rd Step:(up to plinth)
48.9-0.3/2*6 1 48.00 0.30 0.85 12.24 cu m
48 SE
25.07 cu m
1st Class Brickwork in Lime
4 Mortar in Superstructure:
48.9-0.3/2*6 1 48.00 0.20 3.00 28.80 cu m
48
Dividing wall between w.c & Bath 1 3.00 0.10 3.00 0.90 cu m
Wall infornt of W/C 1 1.10 0.10 3.00 0.33 cu m
30.03 cu m
**Deduction:
DOOR
D 3 1.10 0.20 2.10 1.39 cu m
D1 2 0.90 0.20 2.10 0.76 cu m
G1 1 1.20 0.20 2.10
WINDOW
W1 4 1.80 0.20 1.40 2.02 cu m
W2 1 1.20 0.20 1.40 0.34 cu m
W3 1 1.50 0.20 1.40 0.42 cu m
V 2 0.60 0.20 0.60 0.14 cu m
5.06 cu m
Net Quantity 24.97 cu m
5 Earthfilling in Plinth:
Drawing Room 1 4.00 4.00 0.55 8.80 cu m
Bed Room 1 4.00 3.00 0.55 6.60 cu m
Kitchen 1 3.00 4.00 0.55 6.60 cu m
Bath , W/C & Open Space 1 3.00 3.00 0.55 4.95 cu m

26.95 cu m
7 R. C. C. Work in Slab:
L = 11.4 1 11.40 10.10 0.15 17.27 cu m
B = 10.1 17.27 cu m

Deduction
Net
ay Rs.100 Google pay on 8905904345
d for House Estimation Excel Sheet"
JAYVANTRAI HARRAI DESAI POLYTECHNIC [686], PALSANA
CIVIL ENGINEERING DEPARTMENT (06)
QUANTITY SHEET

Name of Work: 1BHK

Remarks: c/c length of Long Wall(LW1)=


0.15+4.2+.3+.3+1.8+2.1+.15= 9m 3 Walls
c/c length of Short Wall(SW1)= 3.2+.3= 3.5 m 4 Walls
c/c length of Short Wall(SW2)= 3.5+.3= 3.8 m 3 Walls
c/c length of Horizontal Wall(Toilet)=
1.8+.3= 2.1 m 1 Wall

Widht/ Height/
Length
Sr. No. Item Description No. Breadth Depth Quantity
(m) (m) (m)
1 Excavation for Foundation:
L.W.= 9+.8=9.8m 3 9.80 0.80 1.10 25.87 cu m
SW1=3.5-.8=2.7m 4 2.70 0.80 1.10 9.50 cu m
SW2=3.8-.8=3m 3 3.00 0.80 1.10 7.92 cu m
H.W.=2.1-.8=1.3m 1 1.30 0.80 1.10 1.14 cu m
44.44 cu m
2 P. C. C. For Foundation:
L.W.= 9+.8=9.8m 3 9.80 0.80 0.20 4.70 cu m
SW1=3.5-.8=2.7m 4 2.70 0.80 0.20 1.73 cu m
SW2=3.8-.8=3m 3 3.00 0.80 0.20 1.44 cu m
H.W.=2.1-.8=1.3m 1 1.30 0.80 0.20 0.21 cu m
8.08 cu m
3 1st Class Brick Masonry in CM
(1:6) up to Plinth:
**Foundation:
1st Step:
L.W.= 9+.6=9.6m 3 9.60 0.60 0.30 5.18 cu m
SW1=3.5-.6=2.9m 4 2.90 0.60 0.30 2.09 cu m
SW2=3.8-.6=3.2m 3 3.20 0.60 0.30 1.73 cu m
H.W.=2.1-.6=1.5m 1 1.50 0.60 0.30 0.27 cu m

2nd Step:
L.W.= 9+.5=9.5m 3 9.50 0.50 0.30 4.28 cu m
SW1=3.5-.5=3m 4 3.00 0.50 0.30 1.80 cu m
SW2=3.8-.5=3.3m 3 3.30 0.50 0.30 1.49 cu m
H.W.=2.1-.5=1.6m 1 1.60 0.50 0.30 0.24 cu m

3rd Step:
L.W.= 9+.4=9.4m 3 9.40 0.40 0.30 3.38 cu m
SW1=3.5-.4=3.1m 4 3.10 0.40 0.30 1.49 cu m
SW2=3.8-.4=3.4m 3 3.40 0.40 0.30 1.22 cu m
H.W.=2.1-.4=1.7m 1 1.70 0.40 0.30 0.20 cu m
**Plinth:
L.W.= 9+.3=9.3m 3 9.30 0.30 0.60 5.02 cu m
SW1=3.5-.3=3.2m 4 3.20 0.30 0.60 2.30 cu m
SW2=3.8-.3=3.5m 3 3.50 0.30 0.60 1.89 cu m
H.W.=2.1-.3=1.8m 1 1.80 0.30 0.60 0.32 cu m

**Steps:
Bottom 1 2.70 0.90 0.15 0.36 cu m
Middle 1 2.70 0.60 0.15 0.24 cu m
Top 1 2.70 0.30 0.15 0.12 cu m
33.64 cu m
4 1st Class Brick Masonry in CM
(1:6) in Superstructure:
L.W.= 9+.3=9.3m 3 9.30 0.30 3.00 25.11 cu m
SW1=3.5-.3=3.2m 4 3.20 0.30 3.00 11.52 cu m
SW2=3.8-.3=3.5m 3 3.50 0.30 3.00 9.45 cu m
H.W.=2.1-.3=1.8m 1 1.80 0.30 3.00 1.62 cu m
Parapet wall:
L= 9+.3=9.3m 2 9.30 0.30 0.70 3.91 cu m
B=7m 2 7.00 0.30 0.70 2.94 cu m
54.55 cu m
**Deduction:
D 6 1.20 0.30 2.10 4.54 cu m
D1 1 0.90 0.30 2.00 0.54 cu m
W 6 1.50 0.30 1.40 3.78 cu m
V 3 0.60 0.30 0.45 0.24 cu m
Lintels:(.15m bearing)
D 6 1.50 0.30 0.10 0.27 cu m
D1 1 1.20 0.30 0.10 0.04 cu m
W 6 1.80 0.30 0.10 0.32 cu m
V 3 0.90 0.30 0.10 0.08 cu m
9.81 cu m
Net Quantity 44.74 cu m
5 Sand filling in Plinth:
Drawing Room 1 4.20 3.50 0.575 8.45 cu m
Dinning Room 1 4.20 3.50 0.575 8.45 cu m
Toilet 1 1.80 1.70 0.575 1.76 cu m
Kitchen 1 2.10 3.20 0.575 3.86 cu m
Bed Room 1 4.20 3.20 0.575 7.73 cu m
Passage 1 1.80 1.20 0.575 1.24 cu m
31.50 cu m
6 12 mm thick plaster in CM (1:4)
in internal walls and Ceiling of
Drawing Room, Bed Room and
Dinning Room:

Walls:
Drawing Room 2 4.20 1.00 3.00 25.20 sq m
2 3.50 1.00 3.00 21.00 sq m
Bed Room 2 4.20 1.00 3.00 25.20 sq m
2 3.20 1.00 3.00 19.20 sq m
Dinning Room 2 4.20 1.00 3.00 25.20 sq m
2 3.50 1.00 3.00 21.00 sq m
136.80 sq m
Ceiling:
Drawing Room 1 4.20 3.50 1.00 14.70 sq m
Bed Room 1 4.20 3.20 1.00 13.44 sq m
Dinning Room 1 4.20 3.50 1.00 14.70 sq m
42.84 sq m
Deduction: (From Walls)
(Common Door Shared)D 0.5*4 + 1*1 1.20 1.00 2.10 7.56 sq m
D1 0.5*1 0.90 1.00 2.00 0.90 sq m
W 0.5*6 1.50 1.00 1.40 6.30 sq m
14.76 sq m
Net Quantity 164.88 sq m
7 20mm thick outside plaster:
Horizontal Wall 2 9.30 1.00 4.80 89.28 sq m
Vertical Wall 2 7.60 1.00 4.80 72.96 sq m
Steps:
Sides 2 1.00 0.90 0.15 0.27 sq m
2 1.00 0.60 0.15 0.18 sq m
2 1.00 0.30 0.15 0.09 sq m
Riser 3 2.70 1.00 0.15 1.22 sq m
Trade 3 2.70 0.30 1.00 2.43 sq m
166.43 sq m
Deduction: (From Walls)
D 0.5*2 1.20 1.00 2.10 2.52 sq m
W 0.5*6 1.50 1.00 1.40 6.30 sq m
8.82 sq m
Net Quantity 157.61 sq m

Deduction
Net
JAYVANTRAI HARRAI DESAI POLYTECHNIC [686], PALSANA
CIVIL ENGINEERING DEPARTMENT (06)
QUANTITY SHEET

Name of Work: 4 Rooms

Remarks: c/c length of Long Wall(LW1)=


.15+4+.3+4.2+.15= 8.8 m 3 Walls
c/c length of Short Wall(SW1)= 3+.3= 3.3 m 3 Walls
c/c length of Short Wall(SW2)= 4+.3= 4.3 m 4 Walls

Widht/ Height/
Length
Sr. No. Item Description No. (m) Breadth Depth Quantity
(m) (m)
1 Earthwork in Excavation:
L.W.= 8.8+.8=9.6m 3 9.60 0.80 1.10 25.34 cu m
SW1=3.3-.8=2.5m 3 2.50 0.80 1.10 6.60 cu m
SW2=4.3-.8=3.5m 4 3.50 0.80 1.10 12.32 cu m
44.26 cu m
2 Materials for Foundation
Concrete (1:3:6)
L.W.= 8.8+.8=9.6m 3 9.60 0.80 0.40 9.22 cu m
SW1=3.3-.8=2.5m 3 2.50 0.80 0.40 2.40 cu m
SW2=4.3-.8=3.5m 4 3.50 0.80 0.40 4.48 cu m
16.10 cu m
Materials:
Total = 1 + 3 + 6 = 10 Parts
Cement= (1/10)*1.52*16.10= 2.4472 cu m = 70 Bags
Sand=(3/10)*1.52*16.10= 7.3416 cu m
Aggregate= (6/10)*1.52*16.10= 14.6832 cu m
3 1st Class Brick Masonry in CM
(1:6) up to Plinth:
**Foundation:
1st Step:
L.W.= 8.8+.6=9.4m 3 9.40 0.60 0.30 5.08 cu m
SW1=3.3-.6=2.7m 3 2.70 0.60 0.30 1.46 cu m
SW2=4.3-.6=3.7m 4 3.70 0.60 0.30 2.66 cu m

2nd Step:
L.W.= 8.8+.5=9.3m 3 9.30 0.50 0.20 2.79 cu m
SW1=3.3-.5=2.8m 3 2.80 0.50 0.20 0.84 cu m
SW2=4.3-.5=3.8m 4 3.80 0.50 0.20 1.52 cu m

3rd Step:
L.W.= 8.8+.4=9.2m 3 9.20 0.40 0.20 2.21 cu m
SW1=3.3-.4=2.9m 3 2.90 0.40 0.20 0.70 cu m
SW2=4.3-.4=3.9m 4 3.90 0.40 0.20 1.25 cu m

**Plinth:
L.W.= 8.8+.3=9.1m 3 9.10 0.30 0.50 4.10 cu m
SW1=3.3-.3=3m 3 3.00 0.30 0.50 1.35 cu m
SW2=4.3-.3=4m 4 4.00 0.30 0.50 2.40 cu m
26.35 cu m
4 1st Class Brick Masonry in CM
(1:6) in Superstructure:
L.W.= 8.8+.3=9.1m 3 9.10 0.30 2.90 23.75 cu m
SW1=3.3-.3=3m 3 3.00 0.30 2.90 7.83 cu m
SW2=4.3-.3=4m 4 4.00 0.30 2.90 13.92 cu m
Parapet wall:
L= .3+3+.3+4+.3=7.9m 2 7.90 0.30 0.80 3.79 cu m
B=4+.3+4.2=8.5m 2 8.50 0.30 0.80 4.08 cu m
53.37 cu m
**Deduction:
D 6 1.20 0.30 2.00 4.32 cu m
D1 2 0.75 0.30 2.00 0.90 cu m
W 2 1.50 0.30 1.20 1.08 cu m
W1 6 0.90 0.30 1.20 1.94 cu m
V 2 0.60 0.30 0.40 0.14 cu m
Lintels:(.15m bearing)
D 6 1.20 0.30 0.10 0.22 cu m
D1 2 0.75 0.30 0.10 0.05 cu m
W 2 1.50 0.30 0.10 0.09 cu m
W1 6 0.90 0.30 0.10 0.16 cu m
V 2 0.60 0.30 0.10 0.04 cu m
8.94 cu m
Net Quantity 44.44 cu m
5 Sand filling in Plinth:
Room-1 1 3.00 4.20 0.50 6.30 cu m
Room-2 1 3.00 4.00 0.50 6.00 cu m
Room-3 1 4.00 3.00 0.50 6.00 cu m
Room-4 1 4.00 3.00 0.50 6.00 cu m
Passage 1 4.00 1.90 0.50 3.80 cu m
28.10 cu m
6 Internal Wall Plaster and Ceilling
Plaster for Room 1, 2, 3, 4:

Walls:
Room-1 2 3.00 1.00 2.90 17.40 sq m
2 4.20 1.00 2.90 24.36 sq m
Room-2 2 3.00 1.00 2.90 17.40 sq m
2 4.00 1.00 2.90 23.20 sq m
Room-3 2 4.00 1.00 2.90 23.20 sq m
2 3.00 1.00 2.90 17.40 sq m
Room-4 2 4.00 1.00 2.90 23.20 sq m
2 3.00 1.00 2.90 17.40 sq m
163.56 sq m
Ceiling:
Room-1 1 3.00 4.20 1.00 12.60 sq m
Room-2 1 3.00 4.00 1.00 12.00 sq m
Room-3 1 4.00 3.00 1.00 12.00 sq m
Room-4 1 4.00 3.00 1.00 12.00 sq m
48.60 sq m
**Deduction: (From Walls)
D .5*6 1.20 1.00 2.00 7.20 sq m
W .5*2 1.50 1.00 1.20 1.80 sq m
W1 .5*6 0.90 1.00 1.20 3.24 sq m
12.24 sq m
Net Quantity 199.92 sq m
7 20mm thick outside plaster:
Horizontal Wall 2 7.90 1.00 4.45 70.31 sq m
Vertical Wall 2 8.50 1.00 4.45 75.65 sq m
145.96 sq m
**Deduction: (From Walls)
D .5*2 1.20 1.00 2.00 2.40 sq m
W .5*2 1.50 1.00 1.20 1.80 sq m
W1 .5*6 0.90 1.00 1.20 3.24 sq m
7.44 sq m
Net Quantity 138.52 sq m
8 D. P. C. (1:2:4) Over Plinth Walls:
L.W.= 8.8+.3=9.1m 3 9.10 0.30 1.00 8.19 sq m
SW1=3.3-.3=3m 3 3.00 0.30 1.00 2.70 sq m
SW2=4.3-.3=4m 4 4.00 0.30 1.00 4.80 sq m
15.69 sq m
**Deduction:
D 6 1.20 0.30 1.00 2.16 sq m
D1 2 0.75 0.30 1.00 0.45 sq m
2.61 sq m
Number of Tiles for Room 1, 2, 3, Net Quantity 13.08 sq m
9 4 (Size: 25 cm X 25 cm):
Room-1 1 3.00 4.20 1.00 12.60 sq m
Room-2 1 3.00 4.00 1.00 12.00 sq m
Room-3 1 4.00 3.00 1.00 12.00 sq m
Room-4 1 4.00 3.00 1.00 12.00 sq m
24.60 sq m
Cement Concrete for Lintels, Number of Tiles= 394 Tiles
10 Slabs and Chajja:
Lintels:
D 6 1.20 0.30 0.10 0.22 cu m
D1 2 0.75 0.30 0.10 0.05 cu m
W 2 1.50 0.30 0.10 0.09 cu m
W1 6 0.90 0.30 0.10 0.16 cu m
V 2 0.60 0.30 0.10 0.04 cu m

Slab: 1 7.90 9.10 0.15 10.78 cu m


L= .3+3+.3+4+.3=7.9m
B=.3+4+.3+4.2+.3=9.1m
Chajja:
D 6 1.20 0.60 0.10 0.43 cu m
D1 2 0.75 0.60 0.10 0.09 cu m
W 2 1.50 0.60 0.10 0.18 cu m
W1 6 0.90 0.60 0.10 0.32 cu m
12.36 cu m
11 Skirting for Room 1, 2, 3, 4:
Room-1 2 3.00 1.00 1.00 6.00 m
2 4.20 1.00 1.00 8.40 m
Room-2 2 3.00 1.00 1.00 6.00 m
2 4.00 1.00 1.00 8.00 m
Room-3 2 4.00 1.00 1.00 8.00 m
2 3.00 1.00 1.00 6.00 m
Room-4 2 4.00 1.00 1.00 8.00 m
2 3.00 1.00 1.00 6.00 m
Dado work for bath and w/c (up 56.40 m
12 to 1m Height):
Bath:
HW 2 2.20 1.00 1.00 4.40 sq m
VW 2 1.00 1.00 1.00 2.00 sq m
w/c:
HW 2 1.00 1.00 1.00 2.00 sq m
VW 2 0.90 1.00 1.00 1.80 sq m
**Deduction:
D1 2 0.75 1.00 1.00 1.50 sq m
Net Quantity 8.70 sq m
13 Wood Work
D 6 1.20 1.00 2.00 14.40 sq m
D1 2 0.75 1.00 2.00 3.00 sq m
W 2 1.50 1.00 1.20 3.60 sq m
W1 6 0.90 1.00 1.20 6.48 sq m
27.48 sq m
JAYVANTRAI HARRAI DESAI POLYTECHNIC [686], PALSANA
CIVIL ENGINEERING DEPARTMENT (06)
QUANTITY SHEET

Name of Work: RCC Slab

Widht/ Height/
Sr. No. Item Description No. Length Breadth Depth Quantity
(m)
(m) (m)
1 Cement Concrete for Slab 1 3.40 4.40 0.12 1.80 cu m
L=3+.2+.2=3.4m
B=4+.2+.2=4.4m

2
Centering and Shuttering for Slab
Bottom 1 3.00 4.00 1.00 12.00 sq m
Sides 2 3.40 1.00 0.12 0.82 sq m
2 4.40 1.00 0.12 1.06 sq m
13.87 sq m
3 Reinforcement
12mm dia. Main straight bars: 23 3.52m @ 0.88kg/m 71.24 kg
L=3+2*.2+2(hook)-2(cover)
L=3+2*.2+2(9*0.012)-2(0.05)
L=3.52m
**Here min. Hook should be 0.110m

Span= 4+2*.2-2(cover)
Span= 4+2*.2-2(0.05)
Span=4.3m

No. Of Bars= (Span/Spacing)+1


No. Of Bars= (4.3/.2)+1=22.5

Bent-up Bars: 22 3.58m @ 0.88kg/m 69.31 kg


L= 3.4-2(cover)+2(9d)+2(0.45x)
L=3.58m

x= 120-2(20)-12=68mm=0.068m

No. Of Bars= (No. Of Staright Bars)-1


No. Of Bars= 23-1=22 bars
Total Weight of 12mm Dia. Bars 140.55 kg
6 mm dia. Bars: (Bottom) 23 4.45m @ 0.22kg/m 22.52 kg

L=4+2*.2+2(9*0.006)-2(0.05)
L=4.45m
**Here min. Hook should be 0.075m

Span= 3+2*.2-2(cover)
Span= 3+2*.2-2(0.05)
Span=3.3m

No. Of Bars= (Span/Spacing)+1


No. Of Bars= (3.3/.15)+1=23 Bars

6 mm dia. Bars: (Top) 2*6 4.45m @ 0.22kg/m 11.75 kg


L= 4.45m

Span=.2+.6-cover-0.068
Span=.2+.6-0.05-0.068
Span= 0.68m

No.
No. Of
Of Bars=
Bars= (Span/Spacing)+1
(0.68/.15)+1=6 Bars
(One Side)
Total Weight of 6mm Dia. Bars 34.27 kg
JAYVANTRAI HARRAI DESAI POLYTECHNIC [686], PALSANA
CIVIL ENGINEERING DEPARTMENT (06)
QUANTITY SHEET

Name of Work: RCC Beam

Widht/ Height/
Sr. No. Item Description No. Length Breadth Depth Quantity
(m)
(m) (m)
1 Cement Concrete for Beam 1 6.40 0.30 0.75 1.44 cu m
L=6+.2+.2=6.4m
B=.3m
H=.75m
2
Centering and Shuttering for Slab
Bottom 1 6.00 0.30 1.00 1.80 sq m
Sides 2 6.40 1.00 0.75 9.60 sq m
Ends 2 1.00 0.30 0.75 0.45 sq m
11.85 sq m
3 Reinforcement
25mm Dia. Straight Bars: 4 6.80 m @ 3.85kg/m 104.72 kg
L=6.4+2*.2+2(hook)-2(cover)
L=6.4+2*.2+2(9*0.025)-2(0.025)
L=6.8m

25mm Dia. Bent up Bars:dia.)-(Dia. Of 2 7.40 m @ 3.85kg/m 56.98 kg


x=.75-2(cover)-2(stirrup
bar)
x=.663m

L=6.8+ 2(.45x)
L=6.8+ 2(.45*.663)
L=7.4m
Total Weight of 25 mm Dia. Bars 161.70 kg
12mm Dia. Anchor Bar: 2 6.57 m @ 0.88kg/m 11.56 kg
L= 6.4-2(0.025)+2(9*.012)
L=6.57m
Total Weight of 25 mm Dia. Bars 11.56 kg
Stirrups: 6 mm dia. Bars: 23 2.00 m @ 0.22kg/m 10.12 kg

l=.3-2(cover)-2(stirrup dia.)
l=.3-2(.025)-2(.006)
l=0.238m

b=.75-2(cover)-2(stirrup dia.)
b=.75-2(0.025)-2(.006)
b=0.688m

L=2(l+b)+24d
L=2(.238+.688)+ 24*.006=2 m

No. Of Stirrups= (Span/Spacing)+1


No. Of Stirrups= (6.4-2*.025/.3)+1
No. Of Stirrups= (6.35/.3)+1= 23 Bars
Total Weight of 6mm Dia. Bars 10.12 kg
(2*4.2)+(3*3.2)+(1*5.2)+(2*8.4)
40 m
No. of Junction =

You might also like