STATISTICS - AND - PROBABILITY - For - Senior - Hi (Autosaved)
STATISTICS - AND - PROBABILITY - For - Senior - Hi (Autosaved)
PROBABILITY
REVIEW LESSONS
Measures of Central Tendency (Ungrouped
and Grouped Data)
1. Mean
2. Median
3. Mode
Measures of Variability (Ungrouped and
Grouped data
4. Range
5. Standard Deviation
6. Variance
7. Coefficient of Variation
THE MEAN
Mean(x) is also known as arithmetic
average. It is the sum of the item values
divided by the number of items.
= 78.35
Example 2. What is mean of the given distribution
of scores of 75 students in Statistics.
Scores f x fx
84 – 90 5 87 435
77 – 83 12 80 960
70 – 76 8 73 584
63 – 69 10 66 660
56 – 62 8 59 472
49 – 55 2 52 104
42 – 48 18 45 810
35 – 64 5 38 190
28 – 34 3 31 93
21 – 27 4 24 96
n = 75 Ʃfx = 4,404
Solution:
x =
= 58.72
Problem. Compute for the mean of the ages of
GSAT teachers.
Age Group Frequency
60 – 64 2
55 – 59 4
50 – 54 6
45 – 49 12
40 – 44 15
35 – 39 16
30 – 34 12
25 – 29 7
20 – 24 4
Problem. Compute for the mean of the ages of
ENHS teachers. Use the idea of grouped data.
60, 62, 54, 40, 33, 35, 22, 23, 55, 57, 25, 26, 34,
44, 41, 44, 44, 44, 44, 45, 59, 58, 52, 50, 36, 33, 34,
37, 39, 22, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 40, 45, 56, 63, 45,
25, 27, 28, 39, 34, 45, 37, 61, 60, 33, 32, 31, 22, 23,
24, 25, 26, 27, 28, 30, 50, 48, 52, 55, 62, 60, 33, 34,
44, 44, 44, 45, 46, 42, 37, 39, 40, 42, 44, 23, 24, 61,
50, 53, 55, 56, 57, 58, 59, 33, 30, 29, 33, 50, 28, 27,
45, 45, 44, 44, 56, 56, 57, 40, 44, 45, 24, 25, 26, 30,
31, 27, 27, 30, 24, 25, 41, 43, 42, 50, 53, 55, 54
Solution Using Ungrouped Data
x= = =
Class Interval f x fx
62 – 65 3 63.5 190.5
58 – 61 9 59.5 535.5
54 – 57 13 55.5 721.5
50 – 53 9 51.5 463.5
46 – 49 2 47.5 95
42 – 45 24 43.5 1,044
38 – 41 9 39.5 355.5
34 – 37 10 35.5 355
30 – 33 17 31.5 535.5
26 – 29 13 27.5 357.5
22 – 25 15 23.5 352.5
n = 124 ∑fx = 5,006
L = 79.5 𝟓𝟎 − 𝟒𝟐
= 79.5 + ቀ ቁ(𝟓)
n = 100 𝟐𝟓
F = 42 𝟖
= 79.5 + ቀ ቁ(𝟓)
𝟐𝟓
f = 25
𝟒𝟎
i = 99 – 95 + 1 = 5 = 79.5 + ቀ ቁ
𝟐𝟓
= 79.5 + 1.6
= 81.1
i = 69 – 63 + 1 = 7 𝟑.𝟓
= 41.5 + ቀ ቁ
𝟐𝟔
= 41.5 + 0.135
= 41.635
STATISTICS AND PROBABILITY SAMSUDIN N. ABDULLAH, Ph.D.
Problem. Compute for the median of the ages
of ENHS teachers. Use the idea of ungrouped
and grouped data. Then compare the results.
60, 62, 54, 40, 33, 35, 22, 23, 55, 57, 25, 26, 34,
44, 41, 44, 44, 44, 44, 45, 59, 58, 52, 50, 36, 33, 34,
37, 39, 22, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 40, 45, 56, 63, 45,
25, 27, 28, 39, 34, 45, 37, 61, 60, 33, 32, 31, 22, 23,
24, 25, 26, 27, 28, 30, 50, 48, 52, 55, 62, 60, 33, 34,
44, 44, 44, 45, 46, 42, 37, 39, 40, 42, 44, 23, 24, 61,
50, 53, 55, 56, 57, 58, 59, 33, 30, 29, 33, 50, 28, 27,
45, 45, 44, 44, 56, 56, 57, 40, 44, 45, 24, 25, 26, 30,
31, 27, 27, 30, 24, 25, 41, 43, 42, 50, 53, 55, 54
STATISTICS AND PROBABILITY SAMSUDIN N. ABDULLAH, Ph.D.
Class Interval f F
62 – 65 3 124
58 – 61 9 121
54 – 57 13 112
50 – 53 9 99
46 – 49 2 90
42 – 45 24 88
38 – 41 9 64
34 – 37 10 55
30 – 33 17 45
26 – 29 13 28
22 – 25 15 15
n = 124
L = 38.5 𝟔𝟐 − 𝟓𝟓
= 37.5 + ቀ ቁ(𝟒)
n = 124 𝟗
𝟕
F = 55 = 37.5 + ቀ𝟗ቁ(𝟒)
f=9 = 37.5 + ቀ ቁ
𝟐𝟖
i = 41 – 38 + 1 = 4 𝟗
= 37.5 + 3.11
= 40.61
i = 139 – 135 + 1 = 5 𝟐𝟓
= 109.5 + ቀ ቁ
𝟖
= 109.5 + 3.125
= 112.625
Lmo = 1,319.5
d1 = 31 – 24 = 7
d2 = 31 – 12 = 19
i = 1,339 – 1,320 + 1 = 20
STATISTICS AND PROBABILITY SAMSUDIN N. ABDULLAH, Ph.D.
Mo = 1,319.50 + ()(20)
= 1,319.50 +
= 1,319.50 + 5.385
= 1,324.885
Class Intervals f
b) 90 – 99 3
80 – 89 7
70 – 79 8
Range = 99.5 – 49.5 = 50
60 – 69 5
50 – 59 2
60 – 64 3 62 186
92 – 98 10
85 – 91 16
78 – 84 8
71 – 77 11
64 – 70 8
57 – 63 9
25 – 29 3 27 81
Course Outline in Grade 11 Statistics
and Probability
CHAPTER I. Random Variables and
Probability Distributions
- Random Variables
- Probability of an Event
- Probability Distribution
- Mean of a Discrete Probability
- Variance of a Discrete Probability
STATISTICS AND PROBABILITY SAMSUDIN N. ABDULLAH, Ph.D.
CHAPTER II. Normal Distribution
- Normal Curve Distribution
- The z-scores
- Regions of Areas Under the Normal
Curve
- Determining Probabilities
- Percentiles Under Normal Curve
- Applying the Normal Curve Concepts
in Problem Solving
STATISTICS AND PROBABILITY SAMSUDIN N. ABDULLAH, Ph.D.
CHAPTER III. Sampling and Sampling
Distribution
- Sampling Techniques Commonly
Used in Research
- Sampling Distribution of Sample
Means
- Mean and Variance of the Sampling
Distribution of Means
- Solving Problems Involving Sampling
- Distribution of the Sample Means
CHAPTER IV. Estimation of Parameters
- Point Estimation of a Population
- Confidence Interval Estimates for the
Population Mean
- Confidence Intervals for the Population
Mean when σ is Unknown
- Point Estimate for the Population
Proportion
- Interval Estimates of Population Proportions
- Interpreting Interval Estimates of
Population Proportions
- Confidence Level and Sample Size
CHAPTER V. Conducting Hypothesis Testing
- Hypothesis Testing
- Elements of Hypothesis Testing
- Hypothesis Testing Using the Traditional
Method
- Small-Sample Tests About a Population
Mean μ
- Significance Tests Using the Probability
Value Approach
- Testing Hypothesis Involving Proportions
STATISTICS AND PROBABILITY SAMSUDIN N. ABDULLAH, Ph.D.
CHAPTER VI. Commonly Utilized
Inferential Statistical Tools (Application of
Hypothesis Testing)
- z-test
- t-test
- One Way Analysis of Variance (ANOVA)
- Pearson r (Correlation Analysis)
RR 0
RB 1
BR 1
BB 2
Note: Using the idea of a combination (₁₁C₂ = 55), there are 55 outcomes of the sample
space. In that combinations, Blue doesn’t occur if you pick up all RED. Sometimes,
BLUE occurs only once or twice.
No Black 0
1 Black 2
2 Black 1
0 Back 1
1 Black 8
2 Black 6
Examples:
5 TAILS TTTTT
1. What is the probability of getting an even number in the experiment of rolling a die?
Solution:
S = {1, 2, 3, 4, 5, 6} n(S) = 6
A = {2, 4, 6} n(A) = 3
𝒏(𝑨)
P(A) = 𝒏(𝑺)
3
=
6
1
=2
STATISTICS AND PROBABILITY SAMSUDIN N. ABDULLAH, Ph.D.
2. What is the probabil ty that the sum of the faces of the two dice is 8?
Solution:
F = {(2, 6), (3, 5), (4, 4), (5, 3), (6, 2)}
n(F) = 5
n(S) = 36
5
P(F) = 36
5
=
36
STATISTICS AND PROBABILITY SAMSUDIN N. ABDULLAH, Ph.D.
Find the probability of the following events.
Event (E) P(E)
1 Getting an even number in a single roll of a die
4 The probability that all children are boys if a couple has three children
5 Getting an odd number and a tail when a die is rolled and a coin is tossed
simultaneously
6 Getting a sum of 11 when two dice are rolled
10 Getting a red ball from a box containing 3 red and 6 black balls
9 Getting doubles when two dice are rolled E = {10 of Spade, 10 of Club}
10 Getting a red ball from a box containing 3 red and 6 black balls
E = {Q of Diamond, Q of Heart}
E = {(1, 1), (2, 2), (3, 3), (4, 4), (5, 5), (6, 6)}
6. n(E) = ( ₇C₃) = = = = 35
P(E) = =
They cannot
9. P(1) = 0.22, P(2) = 0.11, P(3) = 0.17,
P(4) = 0.50
4. P(X) = for x = 1, 2, 3, 4
5. P(X) = for x = 1, 2, 3, 4, 5
Seatwork (1 whole) (Show your solution).
A box contains 5 yellow ball, 4 brown
balls, 4 orange balls and 3 black balls. If
four balls are drawn at random, what is
the probability that
1. they are all yellow?
2. three are brown and one is black?
3. exactly two are orange?
4. none is black?
5. they are of different colors?
STATISTICS AND PROBABILITY SAMSUDIN N. ABDULLAH, Ph.D.
Decision-making is an important aspect in
business, education, insurance, and other real-
life situations. Many decisions are made by
assigning probabilities to all possible outcomes
pertaining to the situation and then evaluating
the results. This situation requires the use of
random variable and probability distribution.
Discrete Probability Distribution or
Probability Function consists of the values a
random variable can assume and the
corresponding probabilities of the values.
STATISTICS AND PROBABILITY SAMSUDIN N. ABDULLAH, Ph.D.
Properties of a Probability
Distribution
1. The probability of each value of the
random variable must be between or equal
to 0 and 1. In symbol, we write it as 0 ≤ P(E)
≤ 1.
2. The sum of the probabilities of all values
of the random variables must be equal to 1.
In symbol, we write it as Ʃ P(E) = 1.
Number of Heads
0 1 2 3 4
P(Z)
1 1 3 1 1
16 4 8 4 16
0.4
0.3
Probability P(Z)
0.2
0.1
0 1 2 3 4
Number of Tails (Z)
Probability P(Y)
0.3
Probability P(Y)
0.2
0.1
0 1 2 3
Number of Tails (Y)
Probability P(x)
0.8
0.6
Probability P(X)
0.4
0.2
0 1 2
Number of Tails (X)
X 0 2 4 6 8
2) P(X) 𝟏 𝟏 𝟏 𝟏 𝟏
𝟔 𝟔 𝟑 𝟔 𝟔
X 1 2 3 5
3) P(X) 𝟏 𝟏 𝟏 𝟏
𝟒 𝟖 𝟒 𝟖
X 4 8 12 15 17
4) P(X) 𝟏 𝟏 𝟏 𝟏 𝟏
𝟓 𝟖 𝟖 𝟓 𝟖
X 1 3 5 7
5) P(X) 0.35 0.25 0.22 0.12
Solve the following problems.
1. The daily demand for copies of a movie magazine
at a variety store has the probability distribution as
follows.
Number of Copies X Probability P(X)
0 0.06
1 0.14
2 0.16
3 0.14
4 0.12
5 0.10
6 0.08
7 0.07
8 0.06
9 0.04
10 0.03
Questions:
1. What is the probability that three or more
copies will be demanded in a particular day? 0.64
2. What is the probability that the demand will
be at least two but not more than six? 0.60
3. What is the probability that the demand is
between four and eight? 0.25
4. What is the probability that the demand is
less than nine? 0.93
5. What is the probability that the number of
demand is even number? 0.45
6. What is the probability that the demand is
more than five? 0.28
Mean of a Discrete Probability Distribution
Preparatory Lessons:
A. Given the values of the variables x and y,
evaluate the following summations:
x₁ = 4, x₂ = 2, x₃ = 5, x₄ = 1
y₁ = 2, y₂ = 1, y₃ = 0, y₄ = 2
1. Ʃx = 4 + 2 + 5 + 1 = 12
2. Ʃy = 2 + 1 + 0 + 2 = 5
3. Ʃxy = 4(2) + 2(1) + 5(0) + 1(2) = 12
4. Ʃ(x + y) = (4 + 2) + (2 + 1) + (5 + 0) + (1 + 2) =
17
5. Ʃ4xy = 4(4)(2) + 4(2)(1) + 4(5)(0) + 4(1)(2) = 48
STATISTICS AND PROBABILITY SAMSUDIN N. ABDULLAH, Ph.D.
B. The following are the scores of 40
students in a test. Compute the mean score.
Score Number of Students
42 8
50 12
53 9
38 7
46 4
Solution:
x = = = 46.575
Mean = = 3.5
I. Find the mean, median and mode of each set
of data. Show your solution if any. Round off
your answers in 4 decimal palaces.
1) 10, 8, 7, 15, 20, 8, 8
Solution:
x=
= =8
x = 10.8571 = 8
I. Find the mean, median and mode of each set
of data. Show your solution if any. Round off
your answers in 4 decimal palaces.
2) 150, 80, 95, 115, 250, 300, 125, 130, 150,
150
Solution:
x=
= = = = 140
= 154.5000 = 150
II. Solve for x , and of the following set of
scores.
Scores Frequency
25 10
23 5
20 4
15 11
Solution:
x=
= = = = 21.5000
= 20.3333 = 15
Formula for the Mean of the Probability
Distribution
µ = Ʃx · P(x)
Examples:
1. The probabilities that a customer will buy 1, 2, 3, 4,
or 5 items in a grocery store are What is the average
number of items that customer will buy?
Solution:
µ = 1() + 2() + 3() + 4() + 5()
= + + + +
µ = 3.1
2. The probabilities that a surgeon operates on
3, 4, 6, 7 or 8 patients in any day are 0.15, 0.10,
0.20, 0.25, and 0.30, respectively. Find the average
number of patients that a surgeon operates on a
day.
3. Suppose the casino realizes that it is losing
money in the long term and decides to adjust the
payout levels by subtracting $1.00 from each price.
The new probability distribution for each
outcome is provided by the following table.:
Outcome -$2.00-$1.00 $2.00 $3.00
Probability 0.30 0.40 0.20 0.10
1 0.10
2 0.18
5 0.22
6 0.19
7 0.15
11 0.16
Ʃx.P(x) = Ʃ(x - µ)².P(x) =
A = 0.3413 or 34.13%
A = 2(0.4938)
= 0.9876 or 98.76%
2.
-1.25
A = 0.5 – 0.3944
= 0.1056 or 10.56%
A = 0.4938 + 0.2734
= 0.7672 or 76.72%
= 0.1056 + 0.2857
= 0.3913 or 39.13%
= 0.1056 or 10.56%
STATISTICS AND PROBABILITY SAMSUDIN N. ABDULLAH, Ph.D.
A = 0.5 – 0.3944 + 0.4772 – 0.3159
= 0.1056 + 0.1613
= 0.2669 or 26.69%
STATISTICS AND PROBABILITY SAMSUDIN N. ABDULLAH, Ph.D.
A = 0.5 – 0.3944 + 0.3413 + 0.5 – 0.3159
= 0.1056 + 0.3413 + 0.1841
= 0.6310 or 63.10%
STATISTICS AND PROBABILITY SAMSUDIN N. ABDULLAH, Ph.D.
-2.75
A = 0.5 – 0.4970
= 0.003 or 0.30%
STATISTICS AND PROBABILITY SAMSUDIN N. ABDULLAH, Ph.D.
-2.75
2. z = = = = -2
3. z = = = = 0.2
4. z = = = = -0.8
5. z = = = = 1.6
7. z = = = = 0.4
8. z = = = = -0.4
9. z = = = = 0
10. z = = = = -1.4
z= = = =2
A = 0.0987 + 0.4772
= 0.5759 or 57.59%
A = 0.5 – 0.1915
= 0.3085
250(0.3085) = 77.125 or 77
A = 0.5 – 0.2357
= 0.2643 or 26.43%
z = where:
= sample mean
μ = population mean
σ =population standard deviation
= -0.40
= 0.500 – 0.1554
= 0.3446 or 34.46%
= -2.83
=0
= 0.50 or 50%
= -0.2
= 0.0793 or 7.93%
= -0.3
= 0.0446 or 4.46%
Solution:
P(x > 95) = ? Thus, the probability of a randomly selected
student to have a score above 95 4.46%.
z=
= 1.7
z=
= -0.42
SAMPLE
Sample Mean
8 10
40 34 34
29 33 32
32.7 17
35 32.7 32
38
24 33 31
26 33 30
55
80 Figure 2
Figure 1
Descriptive Statistics of the two given sets of sample data
Figure 1 Figure 2
Mean 32.7 Mean 32.7
Standard Error 6.92989 Standard Error 0.4726
Median 27.5 Median 33
Mode None Mode 33
Standard Deviation 21.9142 Standard Deviation 1.4944
Sample Variance 480.233 Sample Variance 2.2333
Kurtosis 1.3037 Kurtosis -0.1518
Skewness 1.13241 Skewness -0.3595
Range 72 Range 5
Minimum 8 Minimum 30
Maximum 80 Maximum 35
Sum 327 Sum 327
Count 10 Count 10
Random Sampling refers to
the sampling technique in which
each member of the population
is given equal chance from a
population is called sample and
the process of taking samples is
called sampling.
Since survey research has a larger scope of
respondents, sampling technique is very
necessary. For instance, the population of the
research is 6,033 students, teachers, parents and
school administrators. It doesn’t mean that all of
these 6,033 target respondents will be given a
survey questionnaire. Sampling technique should
be done systematically so that expenses and time
will be minimized but the generality and reliability
of the information will be maintained.
Slovin’s Equation
n=
where:
n = desired sample
N = population
e = margin of error = 5% = 0.05
Students – 3050
Teachers – 550
Parents – 320
Principals – 150
n= Proportional Percentage:
= = 0.0894
Direction: Use the idea of a Normal Curve and the Central Limit
Theorem to solve the following problems. Illustrate the shaded
region of a normal curve representing your answer.
1. The IQ scores of children in a special education class are
normally distributed with a mean of 95 and a standard
deviation of 10.
a. What is the probability that one of the children has an IQ
score below 100?
b. What is the probability that a child has an IQ score above
120?
c. What are the chances that a child has an IQ score of 140?
d. How many children have IQ scores above 100 if there are
30 of them in class?
z=
II. α = 0.05
V. Computation:
II. α = 0.01
V. Computation:
II. α = 0.05
V. Computation:
II. α = 0.05
samples: 578, 605, 599, 790, 554, 615, 568, 498, 598, 625, 618, 608, 589, 580, 589
Question: Is the sample mean significantly different from the population mean?
V. Computation:
Solution:
x=
=
I. Ho: x = 594.41
Ha: x ≠ 594.41 = 600.9333
II. α = 0.05 z= =
=
III. z-test (Two-tailed)
= 0.2899
IV. The z-critical value = 1.96
II. α = 0.01
V. Computation:
VI. Decision Making/Conclusion
Since that z-computed value of -8.30565 is less
z= than the z-critical value of -2.58, we have to reject
the null hypothesis. The claim of a researcher is not
= true. Thus, the learning performance of male
students is significantly higher than female students
= in Mathematics.
II. α = 0.05
V. Computation:
VI. Decision Making/Conclusion
z= Since that z-computed value of 2.0618
is greater than the z-critical value of 1.96,
= we have to reject the null hypothesis.
Female students are more proficient in
= English compared with male students.
t=
V. Computation:
x=
=
x = 500.9
VI. Decision Making/Conclusion
t= Since that t-computed value of 0.4306 is less
than the t-critical value of 3.250, we have to
accept the null hypothesis. Thus, the net weights
=
of a sample of 10 boxes of soap are statistically
equal to the advertised brand of soap.
=
Testing a Hypothesis About Two
Sample Means (t-test)
𝒙₁−𝒙₂
t= ; Where:
𝒔₁² 𝒔₂²
ට +
𝒏₁ 𝒏₂
16. SOP: Are the public school teachers more satisfied with their
jobs compared to the private school teachers?