BMW 1 Series Headlight bulb LED and Xenon
Headlight bulbs BMW 1 Series
order at online price and save
Top products: Low beam bulb BMW 1 Series buy online to reduce replacement cost
The most popular OE-quality spare parts BMW 1 Series Headlight bulb cars in the Headlight bulb catagory.
RIDEX 106B0005 High beam bulb
H11 12V 55W PGJ19-2 PGJ19-2, 3200K, Halogen
VALEO H7 High beam bulb
H7 12V 55W PX26d, 3300K, Halogen
OSRAM H8 High beam bulb
H8 12V 35W PGJ19-1, 3200K, Halogen
VALEO 32523 High beam bulb
H7 12V 55W PX26d, 3000K, Halogen
VALEO 32009 High beam bulb
12V 55W PX26d, 4200K, Halogen
PHILIPS GOC 40593760 High beam bulb
H7 12V 55W PX26d, 3200K, Halogen, Vision
AMiO 01252 High beam bulb
H7 70W PX26d, Halogen, transparent, UV filter, ACEA E4
BOSCH Blister 1pcs - 1 987 301 012 High beam bulb
H7 12V 55W PX26d, 4000K, Halogen
Headlight bulb BMW 1 Series in original brand quality: Top Manufacturers catalogue
Buy low beam bulb the most popular BMW 1 Series models
Headlight bulbs LED and Xenon for BMW 1 Series: what brand is best?
Customer ratings show that the preferred brands for product category Low beam bulb Xenon and LED for BMW 1 Series are:
- OSRAM
- BOSCH
- HELLA
- NEOLUX®
- VALEO
Headlight bulb for BMW 1 Series: what price can I expect to pay?
The cost of car parts and accessories within the category Headlight bulb for BMW 1 Series goes from around €2.00 up to €35.00, depending on the brand and product specifications.
Which low beam bulbs are compatible with the BMW 1 Series?
The BMW 1 Series features a D1S; H11; H3; H7; H8 light bulb.
What should I do if the low beam bulb on my BMW 1 Series is faulty and not working?
Inspect the low beam bulbs on your BMW 1 Series and replace them with new ones if necessary. Make sure that the headlight bulbs are properly installed.
Headlight bulb chart for BMW 1 Series Convertible; Coupe; F52; Hatchback
| Wattage | 35; 55; 70 W |
| Bulb type | D1S; H11; H3; H7; H8 |
| Voltage | 12; 24; 85 V |
| Light Design | Bi-Xenon; Halogen; Xenon |
| Socket design | PGJ19-1; PGJ19-2; PK22s; PX26d; Pk32d-2 |
| Colour temperature | 3000; 3200; 3300; 3950; 4000; 4150; 4200; 4300; 4800; 5000; 6000 K |
| Light colour | Crystal clear; transparent |
| Lighting function | with high beam; with low beam |
How much do the headlight bulbs for a BMW 1 Series cost?
The price of a headlight bulb for a BMW 1 Series ranges from 2.59 to 34.99 €.
You can return the product within 14 days and get your money back
Each order from €150.00 value of goods, include free shipping within Ireland.
*Does not apply to large-size auto parts.