BMW X5 Headlight bulb LED and Xenon
Headlight bulbs BMW X5
order at online price and save
Top products: Low beam bulb BMW X5 buy online to reduce replacement cost
The most popular OE-quality spare parts BMW X5 Headlight bulb cars in the Headlight bulb catagory.
BOSCH Blister 1pcs - 1 987 3 High beam bulb
HB3 12V 60W P20d, Halogen
VALEO H7 High beam bulb
H7 12V 55W PX26d, 3300K, Halogen
OSRAM H8 High beam bulb
H8 12V 35W PGJ19-1, 3200K, Halogen
VALEO 32523 High beam bulb
H7 12V 55W PX26d, 3000K, Halogen
BOSCH 082034 High beam bulb
H7 12V 55W PX26d, 5000K, Halogen
OSRAM D2S Xenon bulb
D2S, 85V, 35W, 4200K
BOSCH HB3 High beam bulb
HB3 12V 60W P20d, Halogen
VALEO 32524 High beam bulb
H11 12V 55W PGJ19-2, Halogen
OSRAM H7 High beam bulb
H7 12V 55W PX26d, 4200K, Halogen, CLASSIC
Headlight bulb BMW X5 in original brand quality: Top Manufacturers catalogue
Buy low beam bulb the most popular BMW X5 models
Headlight bulbs LED and Xenon for BMW X5: what brand is best?
Customer ratings show that the preferred brands for product category Low beam bulb Xenon and LED for BMW X5 are:
- OSRAM
- BOSCH
- HELLA
- NEOLUX®
- VALEO
Headlight bulb for BMW X5: what price can I expect to pay?
The cost of car parts and accessories within the category Headlight bulb for BMW X5 goes from around €2.00 up to €64.00, depending on the brand and product specifications.
Which low beam bulbs are compatible with the BMW X5?
The BMW X5 features a D1S; D2S; H11; H3; H7; H8; HB3 light bulb.
What should I do if the low beam bulb on my BMW X5 is faulty and not working?
Inspect the low beam bulbs on your BMW X5 and replace them with new ones if necessary. Make sure that the headlight bulbs are properly installed.
Headlight bulb chart for BMW X5 E53; E70; F15; G05
| Wattage | 35; 55; 60 W |
| Bulb type | D1S; D2S; H11; H3; H7; H8; HB3 |
| Voltage | 12; 85 V |
| Light Design | Halogen; Xenon |
| Socket design | P20d; P32d-2; PGJ19-1; PGJ19-2; PK22s; PX26d; Pk32d-2 |
| Colour temperature | 3000; 3200; 3300; 3950; 4000; 4200; 4300; 5000; 6000; 6200 K |
| Light colour | Crystal clear; transparent; yellow |
| Lighting function | with high beam; with low beam |
How much do the headlight bulbs for a BMW X5 cost?
The price of a headlight bulb for a BMW X5 ranges from 2.59 to 63.49 €.
You can return the product within 14 days and get your money back
Each order from €150.00 value of goods, include free shipping within Ireland.
*Does not apply to large-size auto parts.