VAUXHALL BRAVA Headlight bulb LED and Xenon
Headlight bulbs VAUXHALL BRAVA
order at online price and save
Top products: Low beam bulb VAUXHALL BRAVA buy online to reduce replacement cost
The most popular OE-quality spare parts VAUXHALL BRAVA Headlight bulb cars in the Headlight bulb catagory.
RIDEX 106B0010 High beam bulb
H3 12V 55W PK22s PK22s, Halogen
HELLA H4 Headlight bulb
H4, Halogen, P43t-38
BOSCH Blister 1pcs - 1 987 3 High beam bulb
H4 12V 60/55W P43t, 4000K, Halogen
PHILIPS GOC 49099560 High beam bulb
H4 12V 60/55W P43t-38, 3200K, Halogen, Vision
HELLA H3 Headlight bulb
H3, 12V, 55W, Halogen, PK22s
MAXGEAR 78-0088 High beam bulb
H4 12V 60/55W P43t-38, Halogen, blue
OSRAM H4 High beam bulb
H4 12V 60/55W P43t, Halogen
PHILIPS 35490428 High beam bulb
H4 12V 60/55W P43t-38, 4200K, Halogen
OSRAM H4 High beam bulb
H4 12V 60/55W P43t, 3200K, Halogen
NEOLUX® H4 High beam bulb
H4 12V 60/55W P43t, 3200K, Halogen
TESLA B10401 High beam bulb
H4 12V 60/55W P43t, Halogen
Headlight bulb VAUXHALL BRAVA in original brand quality: Top Manufacturers catalogue
Buy low beam bulb the most popular VAUXHALL BRAVA models
Headlight bulbs LED and Xenon for Vauxhall BRAVA: what brand is best?
Customer ratings show that the preferred brands for product category Low beam bulb Xenon and LED for Vauxhall BRAVA are:
- OSRAM
- BOSCH
- HELLA
- NEOLUX®
- VALEO
Headlight bulb for Vauxhall BRAVA: what price can I expect to pay?
The cost of car parts and accessories within the category Headlight bulb for VAUXHALL BRAVA goes from around €1.00 up to €27.00, depending on the brand and product specifications.
Which low beam bulbs are compatible with the Vauxhall BRAVA?
The VAUXHALL BRAVA features a H3; H4; R2 (Bilux) light bulb.
What should I do if the low beam bulb on my VAUXHALL BRAVA is faulty and not working?
Inspect the low beam bulbs on your Vauxhall BRAVA and replace them with new ones if necessary. Make sure that the headlight bulbs are properly installed.
Headlight bulb chart for VAUXHALL BRAVA Pickup
| Wattage | 55; 6055; 7075 W |
| Bulb type | H3; H4; R2 (Bilux) |
| Voltage | 12 V |
| Light Design | Halogen |
| Socket design | P43t; P43t-38; P45t; PK22s |
| Colour temperature | 3200; 3600; 4000; 4200; 5000 K |
| Light colour | Crystal clear; blue; transparent |
| Lighting function | with high beam; with low beam |
How much do the headlight bulbs for a Vauxhall BRAVA cost?
The price of a headlight bulb for a VAUXHALL BRAVA ranges from 1.29 to 26.99 €.
You can return the product within 14 days and get your money back
Each order from €150.00 value of goods, include free shipping within Ireland.
*Does not apply to large-size auto parts.